Nie zdejmuj!
24 marca 2020Wygląd gipsu ma znaczenie
29 marca 2020Jak zaczyna się okres szynowania to w pierwszym jego etapie, czyli parę godzin lub dni po zdjęciu ostatniego gipsu i założeniu szyny, na grzbiecie stopy uwidacznia się „pućka”, która niezmiennie okrzykiwana jest przez lekarzy… opuchlizną. Rodzice także wyrażają swoje przerażenie. Co to jest w rzeczywistości?
PODUSZKA
Owa „pućka” na grzbiecie stopy to nic innego jak… poduszeczka tłuszczowa. Z reguły napawa ona Rodziców niepokojem i wielu z nich zaczyna panikować, że to jest… opuchlizna. Co więcej (i powszechnie): wielu lekarzy także określa to zjawisko mianem opuchlizny i każde zdejmować dziecku szynę „bo zrobi Pani tym krzywdę”. Nic bardziej mylnego!
CZY TO OPUCHLIZNA?
Opuchlizna to stan, który powstaje w wyniku zwiększenia się ciśnienia wewnątrz naczyń, zwiększenia przepuszczalności naczyń, a także zmniejszenia siły niezbędnej do utrzymania płynów w naczyniach krwionośnych oraz limfatycznych.
O obrzęku możemy mówić wtedy, gdy skóra jest bardzo tkliwa na lekki dotyk, gdy „pućka” jest zbita, twarda, ewidentnie bolesna, gdy jest podsiniała, czerwonawa, bardzo ciepła. Jeśli nie jest tak, nie jest to opuchlizna.
SKĄD BIERZE SIĘ TAKA „PODUSZECZKA” NA GRZBIECIE STOPY?
Poduszeczka tłuszczowa jest efektem szybkiego nagromadzenia się tłuszczu na grzbiecie stopy, w wyniku stosowania butów do szyny. Tłuszcz się pod skórą przesuwa, ponieważ środkowy pasek butów jest zapięty bardzo mocno. Całość więc tego zapasu gromadzi się na przodzie stopy. Podskórna poduszeczka tłuszczowa jest miękka i elastyczna. Gdy naciśnie się ja palcem to jest sprężysta.
U dzieci ze STOPĄ ZŁOŻONĄ ta poduszeczka jest bardzo mocno widoczna na początku szynowania. Wydaje się wtedy, że „opuchlizna” wchodzi także na palce.
CZY Z TAKĄ „PUĆKĄ” COŚ NALEŻY ROBIĆ?
Absolutnie nie. Ona jest całkowicie normalnym zjawiskiem na początku szynowania. Poduszeczka tłuszczowa redukuje się z wiekiem oraz wzrostem i rozwojem stopy i w pewnym momencie po prostu zanika.
Grupa wsparcia dla rodziców!
Jesteś rodzicem dziecka ze stopą końsko-szpotawą?
Dołącz do naszej grupy wsparcia dla rodziców
i ciesz się radością bycia razem na każdym etapie leczenia swojej pociechy!