Świadomość tworzy jakość.

Sposób w jaki podchodzimy do budowania wiedzy o stopie końsko-szpotawej oraz do poprawy jakości leczenia tej deformacji
polega na precyzyjnym i kompleksowym wyjaśnianiu zawiłych treści, tworzeniu efektywnych rozwiązań dla rodziców w czasie leczenia dziecka, konsekwentnym dążeniu do celu.

Podążamy za dziećmi ze stopą końsko-szpotawą, jednocześnie idąc przed nimi i wychodząc im naprzeciw.

Gdy w 2016 r. rozpoczynaliśmy swoją działalność, zawiązując inicjatywę Clubfoot Polska, w naszym kraju wiedza o wrodzonej stopie końsko-szpotawej była na niskim poziomie. Nie było dobrej i wiarygodnej strony, z której rodzice, a także lekarze i fizjoterapeuci mogliby czerpać poprawną wiedzę o wadzie i leczeniu – metodzie Ponsetiego. Postanowiliśmy to zmienić raz, a skutecznie. Efektem naszej nauki, drążenia, obserwacji, analizowania, konsultacji jest niniejsza strona internetowa, która na przestrzeni tych lat zmieniała się 3 razy, by informacje na niej zawarte były najwyższej jakości. I prawdziwe.

Obserwowaliśmy w niewielkiej społeczności rodziców na Facebooku zgromadzonej wokół tej wady, że brakuje elementarnej wiedzy o wadzie i metodzie Ponsetiego. W większości przypadków dzieci używały słabej jakości sprzętu do utrzymania korekcji, często pojawiały się nawroty z powodu braku świadomości co to jest szyna derotacyjna i jak się jej używa. Wysokiej jakości szyny derotacyjne i buty były trudno osiągalne i bardzo drogie. Zalewała nas fala słabego leczenia, kończącego się inwazyjnymi operacjami, które nie były i nie są konieczne.

Również w środowisku medycznym odkrywaliśmy braki w elementarnej wiedzy i podejściu do leczenia tej deformacji, które skutkowały nieprwidłowym leczeniem i powikłaniami. Dzięki wiedzy, którą wtłaczamy w rodziców, zmienia się także podejście lekarzy różnych specjalizacji.

Merytoryka. Rzetelność.

Naszą wartością jest merytoryka i rzetelność. Stanowi to dla nas podstawę budowania wiedzy.
Obecna strona internetowa jest już 3. wersją portalu o wrodzonej stopie końsko-szpotawej, który bazuje na źródłach medycznych i naukowych, dotyczących tego schorzenia jak i metody Ponsetiego.
Bazę strony stanowi oryginalna publikacja Dr.Ignacego Ponsetiego: „Congenital clubfoot. Fundamentals of treatment”, wydana pierwotnie w 1996 r. i re-edytowana w 2000 r.
Jesteśmy także w kontakcie z wieloma lekarzami na świecie, dla których metoda Ponsetiego nie ma tajemnic.
Nieustannie czuwamy nad tym, by strona zawierała maksymalnie aktualne informacje, odniesienia do wartościowych badań medycznych i opracowań. To sprawia, że jest to najprawdopodobniej najlepsze źródło informacji o wrodzonej stopie końsko-szpotawej oraz o jej nieinwazyjnym leczeniu – metodzie Ponsetiego.

Silna społeczność.

Najlepszym wsparciem dla rodzica jest drugi rodzic („parent to parent support”), który w naturalny sposób towarzyszy podczas całego procesu leczenia, dzieląc się doświadczeniem, radą i uwagą. Prowadzimy aktywną grupę wsparcia dla rodziców dzieci z wrodzoną stopą końsko-szpotawą, przekazując tam wiedzę o wadzie i leczeniu, która jest jeszcze bardziej rozbudowana aniżeli podstawowe informacje zawarte na naszej stronie internetowej. W grupie dla rodziców znajdziesz więc rozwinięcie wielu tematów, ich dogłębne uzasadnienie, poszerzenie i konkretne przykłady. Znajdziesz tam także porady, opinie i spotkasz wyjątkowych rodziców!

Razem.

Organizujemy World Clubfoot Dayogólnopolskie spotkanie dla rodzin z dziećmi z wrodzoną stopą końsko-szpotawą, podczas którego rodzice mogą poznać się, porozmawiać, wymienić doświadczeniem, wspólnie spędzić czas i przy okazji dowiedzieć się czegoś ciekawego. W czasie pandemii Covid-19 spotkania te przeniosły się do rzeczywistości online. Bo bycie razem jest dla nas ważne.

Lokalnie.

Tworzenie lokalnych, małych społeczności daje nam radość, dlatego organizujemy lokalne spotkania dla rodziców dzieci z wrodzoną stopą końsko-szpotawą, podczas których rodzice mogą poznać innych rodziców z okolicy, porozmawiać, wymienić doświadczeniem, wspólnie spędzić czas i przy okazji dowiedzieć się czegoś ciekawego. A dobra kawa łączy ludzi!
W czasie panedmii Covid-19 spotkania te zostały zawieszone do odwołania.

Motywujemy. Monitorujemy.

Staramy się motywować lekarzy do zainteresowania się oryginalną metodą leczenia – metodą Ponsetiego, a nie jej „wersją”.
Współpracujemy z tymi lekarzami, którzy przeszli pełne szkolenie w Ponseti International Association w Iowa (USA).
Monitorujemy ich leczenie i postępy, obserwując w naszej grupie efekty leczenia.
Wyciągamy wnioski. Dzielimy się nimi. Słuchamy problemów. Czasem razem szukamy rozwiązań.
Budujemy.

Patronujemy.

Dostępność do wysokiej jakości sprzętu do utrzymania korekcji po pierwszym etapie leczenia jest dla nas ważne. W Polsce powstał pierwszy sklep z butami Mitchella oraz szynami Mitchella, dynamicznymi ortezami ADM oraz innymi akcesoriami przydatnymi w czasie leczenia dziecka ze stopą końsko-szpotawą. Sklep jest oficjalnym i autoryzowanym przez firmę C-Pro Direct dystrybutorem dobrego sprzętu dla dzieci z tą wadą.
I choć sklep nie jest częścią naszej Fundacji, to wpisuje się w pełni w realizowane przez nas cele.
Fundacja objęła honorowy patronat nad sklepem Clubfoot Factory.

Współpracujemy.

Współpraca z innymi organizacjami o podobnym profilu działania motywuje nas do nieustannego rozwoju. Wraz z wieloma krajami europejskimi tworzymy wspólnotę, której celem jest poprawa jakości leczenia dzieci z wrodzoną stopą końsko-szpotawą w Europie. Uczymy się od siebie nawzajem i inspirujemy. Staramy się znajdować optymalne rozwiązania.

Jedna idea.

Dbamy o to, by dzieci nosiły odpowiednie obuwie podążające za ich naturlanym rozwojem stopy. Dotyczy to wszystkich dzieci dlatego promujemy idee związane z barefootingiem czyli chodzeniem na boso lub w butach, które nie ograniczają ruchów stopy. Buty takie, podobnie jak wspieranie naturalnego rozwoju małej stopy, uważamy za wartość. Współpracujemy ze specjalistami, którzy nieustannie zdobywają wiedzę, przekazują ją i tym samym zmieniają zdrowie małych stóp.

Jakość, która zmienia.

Nie sposób jest wymienić wszystkich rzeczy, które robimy. Jest ich wiele. Niektóre są malutkie niczym kropelka. Ale wiemy, że jak kropelka za kropelką drąży skałę i zmienia jej kształt, tak nasze działania zmieniają postrzeganie wrodzonej stopy końsko-szpotawej przez rodziców, specjalistów. Od 2016 r. zmieniliśmy wiele – efekty tych zmian możemy obserwować codziennie i monitorować je. Wciągamy wnioski z naszych działań, optymalizując je oraz dostosowując do potrzeb rodziców dzieci z wadą, dzieci oraz tych, którzy dzieci te leczą.

Otaczamy się niezwykłymi ludźmi, aby osiągać niezwykłe rezultaty. Uczymy się od najlepszych i czerpiemy z ich doświadczenia. Jesteśmy innowacyjni, bo wierzymy, że warto dawać z siebie wszystko, by uczyć rodziców świadomego leczenia i odpowiedzialności. Codziennie motywują nas zdrowe stopy dzieci i poczucie, że możemy osiągnąć wszystko, jeśli naprawdę tego chcemy. Jesteśmy przekonani, że tylko ci, którzy są autentyczni i postępują odpowiedzialnie, mogą osiągnąć trwały sukces w dłuższej perspektywie. 

Dokonana zmiana jest naszą zasługą.

Nasze działania są możliwe dzięki Twojemu wsparciu.

WESPRZYJ NAS!

Przekaż darowiznę naszej Fundacji!