Z miłości…

Fundacja im. Ignacego Ponsetiego zrodziła się z miłości do wrodzonej stopy końsko-szpotawej naszego młodszego syna i do metody Ponsetiego.
Prawdopodobnie gdyby nie jego wada i gdyby nie szereg zdarzeń towarzyszących, nie byłoby takiej inicjatywy jak Fundacja.

Gdy urodził się Staś, zaskoczył nas swoją małą, zakrzywioną stopą. Nie wiedzieliśmy wcześniej, że właśnie taka przypadłość go dotknie. Zmieszanie personelu medycznego jeszcze na porodówce wprowadziło w nas pierwszy dysonans. Wertując Internet wzdłuż i wszerz, natykaliśmy się na wiele sprzecznych informacji. Niektóre z nich nie napawały nadzieją. W ostateczności, przez 9 miesięcy leczenia Stasia w jednym z rekomendowanych podwarszawskich ośrodków, tych dysonansów zebrała się cała gama. Kiedy odkryliśmy, że w staśkowym leczeniu następuje szereg błędów i stopa nadal nie wygląda dobrze, coś w nas pękło. Zdecydowaliśmy się zmienić kierunek leczenia, wybierając się poza granice Polski.

Wraz z ponownym leczeniem stasiowego clubfoota, poznawaliśmy jednocześnie metodę jego leczenia, która jest „złotym standardem”. Metoda Ponsetiego w wykonaniu wykwalifikowanego lekarza wyglądała zdecydowanie inaczej aniżeli ta, z którą spotkaliśmy się tu.
Każde nasze pytanie otrzymało odpowiedź.
Każda nasza wątpliwość została rozwiana.
Każda nasza ciekawość została zaspokojona.
Niestety, szybko okazało się, że takich dzieci jak Staś jest więcej. Dużo więcej.

To w tamtym czasie zapadła decyzja, że coś trzeba zmienić.

Decyzja o zawiązaniu Fundacji zrodziła się w nas szybko, ale potrzebowała czasu, by rzeczywiście dojrzeć i oblec się w kształt.
Pierwszym krokiem było powstanie oddolnej inicjatywy rodziców dla rodziców – Clubfoot Polska, która oscylowała wokół pierwszej kompleksowej strony internetowej o stopie końsko-szpotawej i metodzie Ponsetiego – clubfoot.pl Inicjatywa ta przetrwała niecałe dwa lata, gromadząc wokół siebie wielu rodziców. Zależało nam jednak niezmiennie, by dzieci były leczone poprawnie i aby rodzice mieli dostęp do wiedzy tak, by mogli świadomie wybrać kierunek leczenia swojego dziecka. Tak powstała kolejna oddolna inicjatywa w całości założona przez Monikę – Clubfoot Support Poland i druga, poprawiona i uzupełniona wersja pierwotnej strony – clubfoot-support.org

Można rzec, że wraz ze zmianą inicjatyw, coraz silniej rosło w nas przekonanie, że Fundacja jest konieczna. Że to po prostu „trzeba zrobić”.
Jesteśmy na właściwym miejscu, choć ta wędrówka trwała niemalże 4 lata.

Fundacja im. Ignacego Ponsetiego powstała z inicjatywy Moniki i Pawła Jarczewskich i została zarejestrowana 22 lipca 2019 r.

Zmieniliśmy już dużo.
Zmieniamy nadal.
I ufamy, że zmienimy jeszcze więcej.

 

Założyciele

MONIKA

Prezes Fundacji


Rzetelność, precyzja, umiejętność łączenia faktów i konsekwencja są bardzo mocnymi stronami Moniki, może dlatego od niemal 6 lat niestrudzenie przekazuje wiedzę o stopie końsko-szpotawej i metodzie Ponsetiego rodzicom, a przez rodziców – lekarzom. Na swoim koncie ma wiele „uratowanych” stóp, które tuptają wszędzie ciekawe świata. Odpowiada za merytoryczne i graficzne treści strony oraz grupy dla rodziców.

PAWEŁ

Wiceprezes Fundacji


Opanowanie, spokój, szukanie rozwiązań idealnie opisują Pawła. Mimo, że nie widać jego pracy na „pierwszy rzut oka” to jest ona zasadnicza. Wszelkie strony internetowe, bazy danych, e-maile działają dzięki jego pracy i zaangażowaniu. Paweł łączy nowinki informatyczne i moduły w całość tak, by wszelkie nasze fundacyjne struktury działały bez zarzutu.