Gips po tenotomii
27 października 2022Amortyzująca nakładka
23 listopada 2022Ułożenie pięty w bucie Mitchella spędza rodzicom dzieci ze stopą końsko-szpotawą sen z powiek. A za to ułożenie pięty odpowiedzialny jest środkowy pasek w bucie. Z jednej strony słychać: „musi być mocno zapięty”, a z drugiej: „Pani nie przesadza, przerwa może być”. Dlaczego środkowy pasek butów Mitchella jest taki istotny?
FILM OBEJRZANY?
Liczę na to, że film JAK poprawnie zakładać buty jest już przez Ciebie obejrzany na wylot i kilkanaście razy? Jeśli nie, najpierw się z nim zapoznaj!
TEN PASEK
Środkowy pasek trzyma stopę w miejscu, dociskając ją do wkładki w newralgicznym miejscu, czyli tam, gdzie zachodzi ruch zginania stopy w górę i w dół, czyli w górnym stawie skokowym. Jest to o tyle ważne, że to właśnie TEN pasek odpowiada za całość leczenia.
Po tenotomii stopa musi być utrzymana w gipsie w tzw. hiperkorekcji. Oznacza to, że musi być odwiedziona do ok. 60-70° (stopy atypowe i złożone mają inne zakresy) przy jednoczesnym 10-15° zgięciu grzbietowym.
Hiperkorekcja ma na celu lekkie przekorygowanie stopy i umożliwienie gojącemu się ścięgnu maksymalne zregenerowanie się do odpowiedniej długości.
Jeśli zapakujemy stopę w but, pięta nam dotknie wkładki, ale zapniemy środkowy pasek za słabo, to pięta nam podniesie się do góry, co da efekt odwrotny od koniecznego: ścięgno Achillesa będzie się w pewnym momencie SKRACAĆ, a zwłókniałe mięśnie łydki nie będą skutecznie rozciągane!!!!
CO TO ZNACZY, ŻE PASEK MA TRZYMAĆ MOCNO?
Znaczy to tyle, że nie może mieć luzu. Nie da się wsadzić palca pomiędzy stopę a pasek.
DLACZEGO SŁABO ZAPIĘTY PASEK JEST „ZŁY”?
- to powód, o którym było wyżej – pięta i cała stopa podnosi się do góry, co przekłada się na utrzymanie, a raczej nie utrzymanie mięśni łydki oraz ścięgna Achillesa w permanentnym rozciąganiu.
- gdy stopa w bucie ma możliwość ruchu to dochodzi do sytuacji, gdzie ona się „kantuje” czyli dziecko w bucie może oprzeć stopę na którymkolwiek rancie (wewnętrznym, zewnętrznym)
- stopa, która ma luz w bucie często ulega otarciom, robią się rany, ponieważ ruch powoduje tarcie (nawet ten najmniejszy ruch).
Jak jeszcze dodatkowo dorzucimy do tego stanu ZA SZEROKĄ lub ZA WĄSKĄ szynę to mamy elegancki wstęp do popsucia leczenia. I cały nasz wysiłek na marne. Nie wiesz JAK DOPASOWAĆ SZYNĘ ? – dowiedz się z filmu!
JAK SPRAWDZIĆ CZY ŚRODKOWY PASEK TRZYMA MOCNO?
Niektórzy mówią, że jak zapinasz but i wydaje ci się, że już jest dobrze, to zapnij go dziurkę dalej. Z mojego doświadczenia i obserwacji wynika ze ok 98% butów zapinanych jest za słabo i wiem, że jak rodzic mówi, że „się już nie da” to w większości przypadków jestem w stanie but zapiąć dwie dziurki dalej
- Jeśli pasek jest dobrze zapięty to nie ma możliwości wsadzenia między pasek a stopę palca ani tak naprawdę czegokolwiek.
- Ja osobiście czasem robię tak, że jak zapnę but, to naciskam na grzbiecie stopy pasek i jak on się poddaje naciskowi i faluje i zaczyna odstawać, to znaczy że mogę go mocniej zapiąć i robię to.
- Paski się wyciągają: to jest normalne, dlatego kontrola tego zapięcia jest bardzo istotna. I czasem wielokrotne podchodzenie do zapinania jeszcze ciaśniej też. I koniecznie: wymiana paska jeśli jest rozciągnięty!!!
Pamiętaj o tym, że jakość buta ma znaczenie. Jeśli but jest bardzo zużyty, zmechacony, zewnętrzny materiał jest bardzo miękki, zdefasonowny – wymiana paska nie za wiele da. Ten zewnętrzny materiał jest istotny, ponieważ on stanowi „obejmę” stopy, zapobiegając jej przesuwaniu się wewnątrz i stabilnie utrzymując ją wewnątrz buta, a przyczepiony pasek powinien mieć stabilne mocowanie. Zmechacony i zużyty materiał sprawia, że sam w sobie pasek pracuje intensywniej, szybciej się zużywa i dodatkowo rozciąga i tak już zfatygowany materiał.
WARTO WIEDZIEĆ:
- Po tenotomii stopa potrzebuje czasu, by osiąść w bucie. Rzadko kiedy ona od razu idealnie wpasowuje się w tył buta. Raczej przez pierwsze dni „wisi”. Ale po paru dniach, tygodniu, dwóch ona już się wpasowuje. Trzeba jej dać czas i nie panikować, że „nie leży”: jak napisałam – ona potrzebuje czasu, a Ty potrzebujesz nauczyć się poprawnie zakładać but. Wyobraź sobie, że chcesz ciasto drożdżowe na siłę dopasować do formy gwiazdki, wpychając je w rogi. Poskutkuje to tym, że ciasto się ściągnie. Ale jeśli to ciasto pozostawisz na godzinę w ciepłym miejscu, samo wypełni wszelki zakamarki formy fdo pieczenia.
- Czasem rodzicom wydaje się, że pięta nie wypełnia okienka dobrze. Ważne jest to, żeby pięta dotykała wkładki NA DOLE i w okienkach była DOBRZE WIDOCZNA. Jeśli pięta jest drobna, wąska, po bokach dziurek powstają prześwity. To jest normalne, ale nienormalne jest, że pięta wisi nad wkładką buta.
- But ma wewnątrz silikonową wkładkę, ona pracuje wraz ze stopą. Chwilowe odstawanie wkładki od stopy i stopy od wkładki jest naturalne. Twoja dorosła stopa także pracuje w normalnym bucie jak chodzisz, stoisz czy kucasz, klękasz. Ale…pięta ma być nadal dobrze widoczna w okienkach.
- Bywa tak, że dziecko prostestuje, że „but” boli. Można przesadzić i zapiąć but za mocno (spotkałam się z takimi przypadkami). Niepokojącym wtedy jest gdy stopa SPUCHNIE (nie mylić z PODUSZKĄ TŁUSZCZOWĄ) i będzie się robić fioletowa, zimna!
- Czerwony ślad po pasku jest rzeczą normalną. Ma go wiele dziec przez cały okres stosowania szyny. Jeśli jest to czerwona skóra tylko, bez otarć, odgnieceń, silnych złuszczeń, to jest to ok. Nie smaruj tego tłustym kremem, bo jak wsadzisz taką stopę w skarpetkę i zapniesz pasek, uszkodzenie może być większe. Nawilżaj jeśli już bardzo musisz. A najlepiej zostaw.
DOBRE RADY:
- Gdy dziecko nie nosi szyny, to zdejmuj mu też skarpetki i niech chodzi BOSO! Może robić z stopami to czego tylko zapragnie.
- Jeśli stopka jest wąska, a but szeroki, zrób dodatkowe dziurki w pasku lub załóż grubą skarpetkę albo dwie cienkie.
- Jeśli pasek się rozciągnął – wymień go na nowy!
- Zwróć uwagę na jakość butów.
Grupa wsparcia dla rodziców!
Jesteś rodzicem dziecka ze stopą końsko-szpotawą?
Dołącz do naszej grupy wsparcia dla rodziców
i ciesz się radością bycia razem na każdym etapie leczenia swojej pociechy!