Woreczki sensoryczne (ćwiczenie)
6 kwietnia 2022Gips po tenotomii
27 października 2022Gdy idziecie na kontrolę do lekarza ortopedy dziecięcego z Waszym dzieckiem, powinno ono zostać przebadane na wylot: nie tylko stopy, ale również kolana, biodra, kręgosłup i ramiona, ruch (chodzenie, bieganie, stanie na palcach i na piętach). A jeśli mowa o stopach, to szczególnie u dziecka zaczynającego chodzić lub już chodzącego, ważnym przyrządem pomiarowym, którego lekarz powinien użyć jest…GONIOMETR.
Goniometr to przyrząd pomiarowy służący do pomiaru zakresu ruchu w stawach (ang. ROM – Range of Motion).
Posiada on podziałkę od 0 do 180 stopni i zbudowany jest z dwóch ramion:
- ramię nieruchome, które pokazuje zawsze 0 stopni
- ramię ruchome, które porusza się swobodnie dookoła osi.
Warto zadbać o to, by lekarz, który dawno nie widział Waszego sks’owego dziecka, użył tego przyrządu do pomiaru zgięcia grzbietowego (z tego pomiaru zasadniczo zwolnione są dzieci, u których w badaniu palpacyjnym czuć, że stopa jest elastyczna, kość piętowa jest ruchoma (sprawdzi to tylko lekarz) i zgięcie grzbietowe jest bardzo duże patrząc „na oko”. Wtedy mierzenie jest opcjonalne).
Szczególnie o ten pomiar powinni zabiegać rodzice dzieci:
- z III i IV stopniem wady wg skali Dimeglio lub 4-6 we skali Pirani
- stopy atypowej lub złożonej
- u których stopa nie jest idiopatyczna, a jest wynikiem innej jednostki chorobowej (neurologiczna, syndromiczna, teratogenna)
- po operacji.
DLACZEGO?
Dlatego, że u dzieci tych ścięgna i więzadła w stopie nie nabierają miękkości od razu, wymagają więcej czasu. Podobnie jak najgrubsze ścięgno – ŚCIĘGNO ACHILLESA – wymaga dużo więcej czasu, by było w dobrej formie. Stąd każdy stopień więcej lub mnie jeśli chodzi o ZGIĘCIE GRZBIETOWE jest ważną informacją o tym, co się z nim dzieje i jakie będą dalsze zalecenia terapeutyczne.
„Goniometrem? Doktor zmierzył „na oko””. – często taki test do nas dociera. Mówimy wtedy, że na oko to można sobie jedynie cienie nałożyć. Co to znaczy mierzyć „na oko”? To znaczy ile to jest stopni? Jest postęp o 4 stopnie czy o 8? A może regres o 2 stopnie?
JAK?
Jeśli doktor nie ma w swoim gabinecie tego taniego „sprzętu”, kupcie go sobie sami i mu sprezentujcie albo sami mierzcie w domu: to nie jest skomplikowane.
lub
NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?
By był punkt odniesienia co do pomiarów i by były one miarodajne, zgięcie grzbietowe należy mierzyć zawsze tak samo w sensie aktywność np. zaraz po zdjęciu szyny rano albo godzinę po zdjęciu albo wieczorem. Jest to ważne szczególnie u dzieci, które chodzą: w ciągu dnia, gdy stopa pracuje, zgięcie wieczorem będzie większe niż rano.
Mierzcie więc zawsze tak samo, w takich samych warunkach.
Grupa wsparcia dla rodziców!
Jesteś rodzicem dziecka ze stopą końsko-szpotawą?
Dołącz do naszej grupy wsparcia dla rodziców
i ciesz się radością bycia razem na każdym etapie leczenia swojej pociechy!