Kąpiel dziecka w gipsach
13 czerwca 20237 kilo w głowę
23 listopada 2023Częstym pytaniem rodziców, które nam zadają jest: „Co będzie lepsze: nowe czy używane buty Mitchella”? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna…
BUDOWA
Buty Mitchella to nic innego jak specjalistyczna orteza AFO (ang. ankle foot orthosis) stosowana w utrzymaniu korekcji wrodzonej stopy końsko-szpotawej leczonej metodą Ponsetiego. Oczywiście same buty niczego nie zmienią, konieczna jest szyna derotacyjna, która je połączy (poczytaj o SZYNIE DEROTACYJNEJ – to bardzo ważne). Buty mają budowę sandała z trzema paskami (w większych rozmiarach nawet i czterema”), wewnątrz jest silikonowa wkładka, którą okala dodatkowy materiał, najczęściej w szarym kolorze.
I o tym zewnętrznym materiale chcemy trochę napisać, bo to jest ważne.
Szary materiał (lub niebieski lub różowy lub burgundowy albo pomarańczowy albo… kolory butów sprawdź w sklepie CLUBFOOT FACTORY) jest po coś. Jego zadaniem jest stabilizacja silikonowej wkładki oraz zapewnienie ortezie odpowiedniej sztywności, która to z kolei jest konieczna do stabilnego osadzenia stopy w bucie. Zatem jeśli materiał okalający silikonową wkładkę jest już zużyty: przerzedzony, stracił fason, jest bardzo miękki, opadający, odstający to taki but należy zutylizować i nie zakładać go dziecku na stopę. Zewnętrzny materiał tworzy swoistą „skorupę”, jest takim „zbieraczem”, „otulaczem”, który trzyma wszystko, co jest wewnątrz tak, jak foremka trzyma ciasto drożdżowe, by nie „wyszło” na zewnątrz.
O butach Mitchella możesz poczytać więcej w artykule BUTY MITCHELLA. Możesz także kupić nowe buty w sklepie Clubfoot Factory w Polsce.
ZUŻYTY
Producent butów Mitchella przewiduje, że but posiada tylko jednego właściciela. Używanie buta przez wiele dzieci, jedno po drugim, na drodze sprzedaży lub wypożyczenia, nie jest rekomendowane. Powodem ku temu jest właśnie to, że but taki się zużywa: zarówno materiał zewnętrzny jak i paski oraz sprzączki.
Jeśli w bucie materiał zewnętrzny jest nadmiernie wyeksploatowany (traci wtedy fason, jest miękki, opada albo odstaje, jest przerzedzony, zmechacony), tam nie ma możliwości, że stopa wewnątrz będzie stabilnie leżała we wnętrzu silikonowej wkładki. Wręcz odwrotnie: brak usztywnienia spowoduje, że stopa będzie się przesuwać, a but będzie powodował otarcia.
Jeśli do zużytego zewnętrznego materiału dołożymy jeszcze rozciągnięty pasek, który w społeczności rodziców mamy w zwyczaju nazywać „spaghetti”, kłopoty murowane. Nie dość, że taki masek nie zatrzyma stopy w dole buta to wrzyna się w stopę powodując dyskomfort, a w konsekwencji ranę na grzbiecie stopy oraz na pięcie.
W kombinacji ze zużytym paskiem od sprzączki daje to iście diabelskie połączenie. Zużyty pasek sprzączki obkręca ją nieznacznie i wpija się ona swoim brzegiem w stopę.
FUNDUSZE
Mamy świadomość, że nowe buty Mitchella to jest duży koszt, który może nadwyrężyć budżet domowy. Dlatego też, posiadając adekwatną wiedzę, otworzyliśmy WYPOŻYCZALNIĘ BUTÓW MITCHELLA która gromadzi używane buty Mitchella od innych rodziców, weryfikuje ich stan, naprawia i wypożycza. Dokładamy wszelkich starań, by wypożyczane u nas buty były dobrej jakości i żeby nie powodowały komplikacji w ich stosowaniu.
Buty Mitchella można także zakupić na BAZARKU PONSETIEGO, gdzie rodzice sprzedają buty Mitchella, szyny, skarpety, ubrania i akcesoria pomocne w czasie leczenia dziecka ze stopą końsko-szpotawą. Można tam zakupić buty w bardzo dobrym stanie za mniejsze kwoty. Jednak zawsze należy zachować czujność i ostrożność.
KIEDY TRZEBA NOWE, KIEDY MOŻNA UŻYWANE?
Nowe buty są najlepszym rozwiązaniem niemalże zawsze. Jednak mając na względzie aspekt finansowy, dopuszczamy używanie butów używanych.
Rekomendujemy użycie nowych butów, gdy są to pierwsze buty. Czyli po przezskórnej tenotomii ścięgna Achillesa zostaje zdjęty ostatni gips i bezpośrednio po tym zakładane są buty Mitchella oraz szyna Mitchella. Dlaczego w tym pierwszym okresie nowe buty są lepsze niż używane? Ponieważ stopa po tenotomii musi być bardzo dobrze utrzymana wewnątrz buta, żeby nie tracić efektu wcześniej wykonanej tenotomii i musi być osadzona stabilnie, z piętą umieszczoną na dole wkładki. Taka stopa po tenotomii, po zdjęciu ostatniego gipsu potrzebuje od 6 do 8 tygodni, by kość piętowa w pełni zeszła i osiadła na poduszcze tłuszczowej wewnątrz pięty. To jest możliwe w bucie, który jest sztywniejszy i nie pracuje wraz z ruchami stopy i nóg. Jeśli butem nie utrzymamy pięty w dole, ścięgno Achillesa się ponownie skróci. A to będzie wymagało kolejnego re-leczenia.
Poza tym, gdy jako Rodzic widzisz, jak taki nowy but się naturalnie zużywa, łatwiej Ci potem będzie je odkupować z rynku wtórnego lub wypożyczać, ponieważ będziesz umiała/ umiał je ocenić pod kątem przydatności.
Rekomendujemy użycie nowych butów, gdy Twoje dziecko przechodzi ponowne leczenie w wyniku niewłaściwego pierwotnego leczenia lub doświadczyło nawrotu. Wtedy tym bardziej konieczne jest bardzo dobre utrzymanie stopy w statycznym bucie, który utrzyma stopę i piętę na dole.
Rekomendujemy użycie nowych butów, gdy często pojawiają się rany na grzbiecie stopy lub na pięcie. Świadczyć to może o tym, że stopa w bucie się przesuwa i trze lub że buty są bardzo zużyte, paski są mocno wyeksploatowane. Oczywiście na powstanie powikłań skórnych wpływ mają jeszcze dodatkowe czynniki, np. niewłaściwa skarpetka (przeczytaj o ODPOWIEDNICH SKARPETACH dla dzieci ze stopą końsko-szpotawą) czy brak korekcji stopy, niewłaściwe zakładanie butów (czy widziałaś/ widziałeś już nasz FILM?) czy stosowanie kremów i maści, które powodują poślizg (wyobraź sobie, że nasmarowaną stopę wkładasz w dwuwarstwową skarpetkę, a potem jeszcze w silikonową wkładkę – powstaje bardzo duży poślizg i tarcie, a także wysoka temperatura).
Rekomendujemy używanie nowych butów, gdy zmieniasz szynę derotacyjną np. z systemu TIBAX-BEBAX (ale także z szyny DOMO z butami Henry, szyny Denis Browne wytwarzanej w lokalnym zakładzie ortotycznym) na buty i szynę Mitchella.
Buty używane można stosować, gdy są to kolejne z rzędu buty tego typu – kiedy już je znasz i wiesz jak się zachowują na stopie dziecka.
Używane buty można zastosować także wtedy, gdy pojawiają się rany na stopie przy używaniu nowych butów i są one długotrwałe, pojawiają się systematycznie lub przy każdej zmianie paska na nowy lub przy zmianie rozmiarów butów. One mogą pojawiać się, bo nowe buty są dość sztywne, nie układają się od razu łatwo i jeśli dziecko ma wrażliwą skórę, but używany (aczkolwiek powinien być w bardzo dobrym stanie) może okazać się lepszy.
Często Rodzice stosują buty używane ze względu na ich miękkość i łatwość zakładania. Jednak może być to zgubne właśnie z tego powodu, że są miękkie.
Częstym aspektem używania butów używanych są finanse i w początkowym etapie leczenia, konieczność zmiany butów częściej, co wiąże się z kosztami. Jednak nie jest to reguła. Tu czynnikiem decydującym o zmianie rozmiaru jest szybkość wzrostu dziecka, a także budowa stopy. Pisaliśmy o tym w poście JAK DOBRZE DOBRAĆ ROZMIAR BUTÓW MITCHELLA
Buty używane można stosować także w chwili, kiedy stopa będzie wymagać ponownego leczenia ze względu na np. nawrót i kiedy to leczenie rozpocznie się niebawem. By dotrwać do jego rozpoczęcia, można stosować używane buty.
OBSERWACJE Z PORADNI
Pracując w poradni, mając styczność z dziesiątkami dzieci z wrodzoną stopą końsko-szpotawą, biorąc udział w leczeniu oraz dobieraniu odpowiedniego sprzętu, zaobserwowaliśmy, że dzieci, które od początku stosowania szyny derotacyjnej użytkowały tylko nowe buty mają mniej powikłań skórnych i nie występują one często. Zdarzają się na samym początku okresu szynowania i wszelkie powikłania tego okresu są raczej związane z podrażnieniem skóry stopy i nogi po gipsowaniu, reakcji ciała na ciśnienie spowodowane przez gips, a następnie rozprężenie tkanek miękkich. Drugim czynnikiem jest nieumiejętność poprawnego zakładania butów przez Rodziców. Jest to naturalne na samym początku. Wraz ze wzrostem umiejętności, redukuje się ilość powikłań. Skórne problemy pojawiają się sporadycznie w chwili zmiany rozmiaru buta z mniejszego na większy.
Obejrzyj nasz film o tym JAK poprawnie zakładać buty Mitchella!
Częstsze problemy skórne, ale także utratę korekcji (najczęściej częściowo) obserwowaliśmy podczas stosowania butów używanych, już rozpracowanych i miękkich, w których zużyciu ulegały określone elementy. I gdzie Rodzice nie byli w stanie zareagować odpowiednio wcześnie lub zlekceważyli oznaki większego zużycia.
Na podstawie tych dwóch obserwacji, powstały nasze rekomendacje. Stosujemy je w naszej praktyce i dają bardzo dobre efekty, eliminując problemy.
Chcemy podkreślić, że nie przekreślamy butów używanych, prowadzimy wszakże ich wypożyczalnię czy grupę sprzedażową, w której można je śmiało zakupić. Chcemy jednak zwrócić uwagę, że w kwestii butów używanych należy zachować pewną dozę dystansu i ostrożności.
Fundacja Ponsetiego
Czy na pewno już wiesz co to jest stopa końsko-szpotawa i metoda Ponsetiego?