
Kiedy rozpocząć leczenie stopy końsko-szpotawej?
19 marca 2020
Jak dobrze zmierzyć stopę?
20 marca 2020Etap gipsowania jest pierwszą fazą realnego leczenia dziecka z wrodzoną stopą końsko-szpotawą. Jest on też dość dynamiczny, ponieważ stopa różnie reaguje na leczenie. Może się więc on skrócić albo wydłużyć. Przezskórna tenotomia ścięgna Achillesa kończy ten etap.
Kiedy powinnaś/ powinieneś zainteresować się zorganizowaniem sprzętu ortopedycznego dla dziecka?
OPTYMALNIE
ZAKUPEM BUTÓW I SZYNY DEROTACYJNEJ NALEŻY ZAJĄĆ SIĘ OD RAZU PO TENOTOMII, JEŚLI OSTATNI GIPS PO NIEJ ZAKŁADANY JEST NA 3 LUB 4 TYGODNIE BEZ ZMIAN W MIĘDZYCZASIE.
JEŚLI PO TENOTOMII NASTĘPUJE ZMIANA OPATRUNKÓW GIPSOWYCH PO TYGODNIU LUB PO 2 TYGODNIACH, WTEDY POWINIEN NASTĄPIĆ TAKŻE POMIAR STOPY, BY WYBRAĆ ODPOWIEDNI ROZMIAR BUTÓW.
SPRZĘT ORTOPEDYCZNY NALEŻY ZAKUPIĆ OD RAZU PO ZMIANIE GIPSU.
To jest czas, w którym dziecko ma założony ostatni gips i to jest ten optymalny czas, by dokonać zakupu właściwych butów i szyny derotacyjnej.
Tuż po tenotomii (jeśli po niej nie nastąpi zmiana opatrunków gipsowych), Twój lekarz powinien podać Ci wszelkie informacje o tym, jakie wymiary ma stopa:
- jej długość od pięty do najdłuższego palca
- jej szerokość w najszerszym miejscu
- szerokość barków (od stawu barkowego do stawu barkowego)
Wyjątek tu stanowi sytuacja, gdy dziecko po tenotomii będzie mieć zmianę gipsu i wtedy lekarz dokona pomiaru.
Przeczytaj o tym więcej w artykule JAK DOBRZE ZMIERZYĆ STOPĘ?
LEKCEWAŻENIE
Wiemy, że wielu lekarzy lekceważy pomiar stopy dziecka, który powinno się wykonać tuż przed tenotomią. Wiemy także, że wielu lekarzy dokonuje pomiarów niepoprawnie, mierząc np. obwód łydki, który to pomiar nie jest wcale potrzebny. Wielu lekarzy lekceważy także samą procedurę leczenia (o leczeniu poczytaj tu: PRZEBIEG LECZENIA METODĄ PONSETIEGO), zostawiając dziecko bez butów i szyny w chwili, gdy gips po tenotmii został zdjęty. Często tłumaczą to tym, żeby „skóra odpoczęła”, „noga odpoczęła” i że „nic się nie stanie jak dziecko będzie bez szyny”. Stanie się. Będzie NAWRÓT. Całe leczenie trzeba będzie zaczynać od nowa.
GDZIE MOŻESZ KUPIĆ ODPOWIEDNI SPRZĘT?
Od 01.01.2024 szyna Mitchella oraz buty Mitchella są częściowo refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). By skorzystać z refundacji, lekarz prowadzący leczenie Twojego dziecka. Przy czym należy pamiętać, że nie ma znaczenia czy lekarz pracuje w placówce prywatnej czy publicznej, może wystawić zlecenie na zaopatrzenie ortopedyczne, jeśli ma umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Są tu jednak dwa „ale”.
- jeśli Twoje dziecko nie posiada ORZECZENIA O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI, buty Mitchella lub szynę Mitchella możesz zakupić z częściową refundacją RAZ NA TRZY LATA.
- jeśli Twoje dziecko posiada orzeczenie o niepełnosprawności, buty Mitchella lub szynę Mitchella możesz zakupić z częściową refundacją tak często, jak często dziecko wymaga zmiany rozmiaru butów Mitchella i jeśli masz zlecenie na nie wystawione przez lekarza.
KOD REFUNDACJI NA SZYNĘ MITCHELLA – H.07.01 –
„SZYNA DENIS-BROWN LUB INNA SZYNA DEROTACYJNA”
KOD REFUNDACJI NA BUTY MITCHELLA – H.07.02 –
„OBUWIE LUB ORTEZA DO SZYNY DEROTACYJNEJ”
Szynę Mitchella z butami Mitchella możesz zakupić komercyjnie w sklepie:

Jeśli masz zlecenie wystawione przez lekarza Twojego dziecka na zaopatrzenie ortopedyczne, w sklepie Clubfoot Factory uzyskasz informację, gdzie możesz je zrealizować.
Buty i szynę możesz także zakupić na rynku wtórnym. Musisz jednak pamiętać o tym, że nie wszystkie buty nadają się do używania. Jeśli są zbyt mocno wyeksploatowane, nie spełnią swojej funkcji. Dowiesz się o tym więcej z naszego ARTYKUŁU. Nasza Fundacja prowadzi grupę, w której możesz zakupić buty, szyny lub inne przydatne akcesoria, które będą pomocne w czasie leczenia.

NIE CZEKAJ
Pomyśl o zakupie sprzętu od razu po tenotomii lub od razu po przegipsowaniu malucha, bo zostawienie tematu na ostatnią chwilę jest jednym z najgorszych pomysłów, ze względu na możliwości. Wyjście z założenia: „coś się na pewno znajdzie” jest nieco mało realistyczne i trąci nieodpowiedzialnością, bo potem z reguły jest gonitwa z czasem i ograniczeniami i górę biorą nerwy. A można było tego uniknąć…
