Orzeczenie o niepełnosprawności – jak uzyskać krok po kroku?
22 marca 2020Orzeczenie o niepełnosprawności-zasiłki, świadczenia, urlopy
22 marca 2020Informacje, które muszą zawrzeć się w orzeczeniu o niepełnosprawności są jasno określone przez rozporządzenie ministra dotyczące orzekania. Nie są to więc informacje dowolne. Wzór orzeczenia jest ustalony przez wspomniane rozporządzenie. Co zatem zawiera się w tym dokumencie?
JASNO OKREŚLONE
Orzeczenie o niepełnosprawności zawiera jasno sprecyzowane pozycje. Niezależnie od miejsca na mapie naszego kraju, musi ono spełniać te same warunki i formę.
Orzeczenie o niepełnosprawności zawiera:
- oznaczenie zespołu, który wydał orzeczenie
- datę wydania orzeczenia
- datę złożenia wniosku
- podstawę prawną wydania orzeczenia
- imię i nazwisko dziecka, datę urodzenia, miejsce zamieszkania lub pobytu
- numer PESEL
- numer dokumentu potwierdzającego tożsamość dziecka
- ustalenie lub odmowę ustalenia niepełnosprawności
- symbol przyczyny niepełnosprawności
- datę lub okres powstania niepełnosprawności
- okres, na jaki orzeczono niepełnosprawność
- wskazania określone przez skład orzekający
- uzasadnienie
- pouczenie o przysługującym odwołaniu
- podpis z podaniem imienia i nazwiska przewodniczącego składu orzekającego oraz pozostałych członków tego składu.
SZCZEGÓLNE PUNKTY
W orzeczeniu o niepełnosprawności w odniesieniu do dzieci z wrodzoną stopą końsko-szpotawą ważne są konkretne zapisy, na które trzeba zwrócić uwagę.
- SYMBOL PRZYCZYNY NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI
Zawarte w orzeczeniu o niepełnosprawności czy stopniu niepełnosprawności symbole nie odpowiadają określonym jednostkom chorobowym, a jedynie grupom uszkodzonych narządów, tak więc symbol przyczyny niepełnosprawności odzwierciedla rozpoznanie choroby, która niezależnie od przyczyny jej powstania, powoduje zaburzenia funkcji organizmu oraz ograniczenia w wykonywaniu czynności życiowych i aktywności społecznej osoby niepełnosprawnej. Dla dzieci z wrodzoną stopą końsko-szpotawą jest to symbol 05R, który określa grupę ludzi z upośledzeniem narządu ruchu. - DATA KOŃCOWA ORZECZENIA
Informuje o tym, DO KIEDY orzeczenie zostało przyznane. - WSKAZANIA SKŁADU ORZEKAJĄCEGO
Wskazania stanowią o ulgach, zasiłkach i świadczeniach, jakie będą przysługiwać dziecku z orzeczeniem.
3 MAGICZNE PUNKTY
Dla Twojego dziecka ważne jest posiadanie niektórych punktów w orzeczeniu:
PUNKT 5: o konieczności zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze oraz pomoce techniczne, ułatwiające funkcjonowanie danej osoby.
PUNKT 6: dotyczący korzystania z systemu środowiskowego wsparcia w samodzielnej egzystencji, przez co rozumie się korzystanie z usług socjalnych, opiekuńczych, terapeutycznych i rehabilitacyjnych świadczonych przez sieć instytucji pomocy społecznej, organizacje pozarządowe oraz inne placówki.
PUNKT 7: o konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji.
Znacznie ograniczone możliwość samodzielnej egzystencji jest określona mianem:
niezdolności do zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych, takich jak: samoobsługa, samodzielne poruszanie się, komunikowanie z otoczeniem, powodującej konieczność zapewnienia stałej opieki lub pomocy, w sposób przewyższający zakres opieki nad zdrowym dzieckiem w danym wieku.
Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z dnia 1 lutego 2002 r. w sprawie kryteriów oceny niepełnosprawności u osób w wieku do 16 roku życia
Gdzie ułomność ma określony czas trwania:
(…) przewidywanego okresu trwania upośledzenia stanu zdrowia z powodu stanów chorobowych, o których mowa w § 2, przekraczającego 12 miesięcy
Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z dnia 1 lutego 2002 r. w sprawie kryteriów oceny niepełnosprawności u osób w wieku do 16 roku życia
Gdzie § 2 określa:
wady wrodzone i schorzenia o różnej etiologii prowadzące do niedowładów, porażenia kończyn lub zmian w narządzie ruchu, upośledzające w znacznym stopniu zdolność chwytną rąk lub utrudniające samodzielne poruszanie się
Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z dnia 1 lutego 2002 r. w sprawie kryteriów oceny niepełnosprawności u osób w wieku do 16 roku życia
PUNKT 8: o konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.
JEŻELI TWOJE DZIECKO NIE OTRZYMAŁO KTÓREGOŚ Z POWYŻSZYCH PUNKTÓW – ROZWAŻ ODWOŁANIE DO WOJEWÓDZKIEGO ZESPOŁU DS. ORZEKANIA O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI, A JEŚLI TO NIE ZAOWOCUJE ZMIANĄ WSKAZAŃ W ORZECZENIU – DO SĄDU PRACY I UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
- CO TO JEST ORZECZENIE?
- JAKIE DOKUMENTY TRZEBA ZŁOŻYĆ STARAJĄC SIĘ O ORZECZENIE?
- JAK UZYSKAĆ ORZECZENIE – KROK PO KROKU
- CO DAJE ORZECZENIE? – ZASIŁKI, ŚWIADCZENIA, URLOPY
- ORZECZENIE O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI A ULGI PODATKOWE