„Moje dziecko niepełnosprawne?” – trudno pomyśleć o swoim dziecku przez pryzmat niepełnosprawności, jeśli jest ono „właścicielem” jedynie stóp końsko-szpotawych. Być może budzi się w Tobie od razu potrzeba zaprzeczenia tej informacji. Przecież Twoje dziecko jest całkiem „normalne” – ma ręce, nogi, rozwija się prawidłowo, nie ma innych anomalii… ma TYLKO krzywe stopy.
Jednak gdy spojrzysz na to szerzej, to Twoje dziecko jest w pewien sposób niepełnosprawne.
Niepełnosprawność jest pojęciem ogólnym, obejmującym upośledzenia, ograniczenia aktywności i ograniczenia uczestnictwa. Upośledzenie jest problemem w funkcjonowaniu lub strukturze ciała; ograniczenie aktywności jest trudnością napotkaną przez osobę w wykonywaniu zadania lub działania; natomiast ograniczenie uczestnictwa jest problemem doświadczanym przez jednostkę w zaangażowaniu się w sytuacje życiowe. Niepełnosprawność nie jest więc tylko problemem zdrowotnym. Jest to złożone zjawisko, odzwierciedlające interakcję między cechami ciała osoby a cechami społeczeństwa, w którym on żyje.
Światowa Organizacja Zdrowia
Nie każde schorzenie i nie każda wada jest przyczyną niepełnosprawności, wymagającą poświadczenia tego stanu stosownym dokumentem. Istnieje cały wachlarz chorób, wad, które powodują, że pomimo trudności, dziecko nie posiada statusu osoby niepełnosprawnej legitymującej się orzeczeniem o niepełnosprawności. Patrząc na wrodzoną stopę końsko-szpotawą rzecz ma się nieco inaczej, czego wyjaśnienie znajdziesz niżej. Musisz jednak w tym wszystkim pamiętać, że stopy końsko-szpotawe to wada wrodzona całkowicie uleczalna. Okres gipsowania czy stosowania szyny jest tymczasowy- nie trwa on całe życie.po poprawnie przeprowadzonym leczeniu twoje dziecko będzie w pełni sprawne, ale orzeczenie o niepełnosprawności może przynieść tobie i twojemu dziecku wiele udogodnień i ułatwień!
Mimo, że stopy końsko-szpotawe to wada, która poprawnie leczona sprawia, że dziecko nie ma ograniczeń w funkcjonowaniu zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym i społecznym, to jednak przez pewien okres dziecko spełnia wszystkie trzy warunki, o których mówi ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych:
ORZECZENIE O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI TO DOKUMENT POŚWIADCZAJĄCY NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ TWOJEGO DZIECKA, WYDANY PRZEZ UPRAWIONE DO TEGO INSTYTUCJE.
Dzięki orzeczeniu o niepełnosprawności masz więcej możliwości, by wspomóc rozwój Twojego dziecka, nieco odciążyć budżet domowy z racji wydatków poniesionych na rzecz leczenia Twojego dziecka czy zaopatrzenia go w specjalistyczny sprzęt.
Posiadając orzeczenie o niepełnosprawności, jako rodzic (lub opiekun dziecka niepełnosprawnego) możesz starać się o:
Orzeczenie o niepełnosprawności wydawane są przez dwie upoważnione do tego instytucje:
Jednostki te działają na podstawie rozporządzenia ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności, ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Rodzic albo opiekun prawny dziecka, czyli osoba, której sąd powierzył sprawowanie opieki nad dzieckiem.
Niepełnosprawność dziecka orzeka się na czas określony. Nie dłużej jednak niż do 16. roku życia. Gdy dziecko kończy 16 lat, przechodzi w inny system orzekania – na podstawie stanu jego zdrowia określa się stopnie niepełnosprawności (lekki, umiarkowany, ciężki).
Trudno jest jednoznacznie określić na jaki okres Twoje dziecko otrzyma orzeczenie. Każda komisja podejmuje decyzje indywidualnie.
Im szybciej, tym lepiej – jest wtedy duża szansa, że otrzymasz więcej pomocy! Nie czekaj na zakończenie leczenia czy na pogorszenie się stanu zdrowia Twojego dziecka.
Generalnie nie ma takiego limitu. Staranie się o orzeczenie o niepełnosprawności nie jest zarezerwowane tylko dla małych dzieci. Dzieci starsze mogą również mieć orzeczenie o niepełnosprawności, szczególnie wtedy, gdy ich leczenie przeciąga się w czasie, ze względu na nawroty, niepoprawne leczenie, które implikuje konieczność ponownego leczenia, operacje i zabiegi przywracające sprawność stopie.
Jednak musisz mieć świadomość, że złożenie potrzebnych dokumentów do zespołu orzekającego oraz stawienie się przed komisją orzekającą nie gwarantują przyznania orzeczenia u dzieci starszych.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
ŹRÓDŁA:
1. Rozporządzenie ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności z dnia 15 lipca 2003
2. Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z dnia 27 sierpnia 1997
3. Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej w sprawie kryteriów oceny niepełnosprawności u osób do 16 roku życia z dnia 1 lutego 2002
ZDJĘCIA:
Niepełnosprawność