Quasi szyna Mitchella
19 stycznia 2022Do czego służy goniometr?
12 sierpnia 2022Każda mobilizacja stopy końsko-szpotawej do pracy czynnej jest jak złoto! „Nie bierne nią ruszanie, a czynne jej działanie.” – jak to mówi nasza Pani Prezes – wpływa na stopę clubfoota najlepiej! Dlatego banalnie prostym i fajnym sposobem na ruszenie stopy do roboty są… woreczki sensoryczne.
Na pewno pamiętacie (co niektórzy) woreczki wypełnone grochem, których używało się podczas lekcji WF albo na „korektywie” i trzeba było takowy woreczek złapać palcami u stopy i podnieść do ręki. Dziś proponujemy Wam alternatywę. Ona sprawdza się dość dobrze. Chyba, że ktoś z Was szyje na maszynie, to może sobie poszyć takie woreczki z różnościami wewnątrz. My poszliśmy na łatwiznę, ale kiedyś uszyjemy sobie takie woreczki, bo one są bardzo fajne do zabawy różnorakiej.
Potrzebujesz:
- woreczki strunowe mocne (np.z IKEA) – żeby były mocniejsze – można włożyć jeden w drugi
- nasiona: fasola, groch, ciecierzyca, kasza, ryż,………….i co tam chcesz jeszcze 🙂
WAŻNE
Woreczka nie wypełniamy do końca, tak by ziarna miały przestrzeń – wtedy pod naciskiem stopy się dopasowują, rozsuwają, ugniatają i pracują – woreczek nie jest nabity i twardy. W woreczku nie może być także powietrza, bo pęknie, jak się będzie po nim chodzić. I nie można po woreczkach biegać (po materiałowych można), bo pękają wtedy.
Dlaczego takie woreczki to dobre ćwiczenia dla stopy?
- przede wszystkim pozwalają stopie pracować w różnych płaszczyznach – nasionka wewnątrz dopasowują się do nacisku stopy i rozsuwają albo skupiają i stopa musi sobie poradzić z różnymi jej ustawieniami, naprężęniami mięśni, ścięgien i więzadeł, by się dopasować
- mimo, że biega stopa, to rozwija się głowa – doświadczenie różnych wypukłości pod stopą, a także różnych powierzchni i ustawień, zmian ciśnień i naprężęń mięśni i miękkich struktur stopy przekazuje do układu nerwowego informacje o tym, co się dzieje na dole małego ciała i jak ono w takich warunkach ma utrzymać równowagę i być stabilne
Dobrej zabawy!
Grupa wsparcia dla rodziców!
Jesteś rodzicem dziecka ze stopą końsko-szpotawą?
Dołącz do naszej grupy wsparcia dla rodziców
i ciesz się radością bycia razem na każdym etapie leczenia swojej pociechy!