Orzeczenie o niepełnosprawności-co to jest?
22 marca 2020Orzeczenie o niepełnosprawności – jak uzyskać krok po kroku?
22 marca 2020 Podstawą uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności dla dziecka są określone dokumenty. Stanowią one bazę dla rozpatrzenia Waszego przypadku i wydania decyzji przez komisję orzekającą.
W powiatowym zespole ds. orzekania o niepełnosprawności należy złożyć komplet odpowiednich dokumentów. Zobacz jakich.
Złożenie stosownych dokumentów jest pierwszą drogą do uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności.
W powiatowym zespole ds. orzekania o niepełnosprawności złóż:
- WNIOSEK o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności
- ZAŚWIADCZENIE LEKARSKIE o stanie zdrowia
- DOKUMENTACJĘ MEDYCZNĄ z przebiegu leczenia
1. WNIOSEK O WYDANIE ORZECZENIA
Nie jest ustalony jeden wzór wniosku o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności, toteż każda instytucja określa sama jego formę. Wniosek najczęściej można pobrać ze strony zespołu orzekającego w danym powiecie, mieście (o ile urząd ma stronę internetową i udostępnia takie dokumenty do pobrania), można też formularz pobrać ogólnie z Internetu, jednak trzeba zwrócić uwagę, czy zawiera informacje wymienione poniżej. Informacja, które muszą znaleźć się we wniosku o wydanie orzeczenia są określone stosownym rozporządzeniem.
Wniosek o wydanie orzeczenia zawiera takie oto główne informacje:
- imię i nazwisko dziecka oraz przedstawiciela ustawowego dziecka
- datę i miejsce urodzenia dziecka
- adres zameldowania, zamieszkania lub pobytu dziecka
- numer dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość dziecka
- numer PESEL dziecka (lub w przypadku cudzoziemca: informację o obywatelstwie)
- określenie celu, dla którego niezbędne jest uzyskanie orzeczenia
- dane dotyczące sytuacji społecznej i zawodowej dziecka
- oświadczenie przedstawiciela ustawowego dziecka o prawdziwości danych zawartych we wniosku.
Wniosek może zawierać dodatkowe pola do wypełnienia, np.:
- imię i nazwisko rodzica lub przedstawiciela ustawowego dziecka
- data i miejsce urodzenia rodzica lub przedstawiciela ustawowego dziecka
- numer i seria dowodu osobistego rodzica lub przedstawiciela ustawowego dziecka
- numer PESEL rodzica lub przedstawiciela ustawowego dziecka
- adres zameldowania oraz adres do korespondencji rodzica lub przedstawiciela ustawowego dziecka
- telefon kontaktowy do rodzica lub przedstawiciela ustawowego dziecka.
WAŻNE
Zawiadomienie o terminie rozpatrzenia wniosku nie może nastąpić później niż 7 dni przed dniem rozpatrzenia. Oznacza to, że zespół ds. orzekania powinien poinformować cię o dacie, kiedy masz stawić się z dzieckiem na komisję, najpóźniej 7 dni przed tym wydarzeniem. Nie może cię poinformować z dnia na dzień, ani na 3 dni przed dniem komisji ani na 5 dni przed dniem komisji, ani na 4 dni przed czy 6 dni przed dniem komisji – 7 dni przed to jest minimum.
WAŻNE
Jeśli przedłożona wraz w wnioskiem dokumentacja medyczna jest niewystarczająca do wydania orzeczenia o niepełnosprawności, przewodniczący powiatowego zespołu zawiadamia na piśmie przedstawiciela ustawowego dziecka (czyli rodzica najczęściej) o konieczności uzupełnienia dokumentacji oraz wyznacza termin na złożenia brakującej dokumentacji. Jeśli nie złożysz tego w terminie określonym przez przewodniczącego powiatowego zespołu, złożony wniosek nie zostanie rozpatrzony.
DOBRZE WIEDZIEĆ
Do czasu wydania orzeczenia o niepełnosprawności możesz wycofać wniosek o wydanie orzeczenia, jeśli tak uznasz. Wycofanie wniosku wymaga jednak uzasadnienia.
DOBRZE WIEDZIEĆ
Wniosek o wydanie orzeczenia rozpatruje co najmniej dwuosobowy skład orzekający.
2. ZAŚWIADCZENIE LEKARSKIE O STANIE ZDROWIA
Zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia jest to dokument wystawiony przez lekarza, pod którego opieką znajduje się dziecko.
Zawiera on informacje o chorobie zasadniczej dziecka (oraz współistniejących chorobach) , przebiegu schorzenia, stopniu deformacji czy o stadium zaawansowania choroby. Zawiera on też informacje o przebiegu leczenia, ocenie wyników leczenia oraz prognozach na przyszłość, o konieczności stosowania przez dziecko sprzętu ortopedycznego czy o wykonywanych dodatkowych badaniach, konsultacjach specjalistycznych.
Formularz ten nie ma, podobnie jak wniosek o wydanie orzeczenia, konkretnej formy. Nie ma też narzuconych odgórnie informacji, jakie powinny się w tym zaświadczeniu znaleźć, dlatego też – po przejrzeniu wielu formularzy-zaświadczeń lekarskich o stanie zdrowia dziecka – REKOMENDUJEMY ten jeden, ponieważ ma on jasną i przejrzystą formę oraz zawiera szereg ważnych pytań na końcu, o których mowa będzie nieco niżej.
DOKUMENT TEN WAŻNY JEST TYLKO 30 DNI, ZATEM LEKARZ NIE MOŻE GO WYSTAWIĆ WCZEŚNIEJ NIŻ 30 DNI PRZED DNIEM ZŁOŻENIA WNIOSKU O WYDANIE ORZECZENIA. PAMIĘTAJ, ABY ZAŚWIADCZENIE LEKARSKIE O STANIE ZDROWIA MIAŁO PIECZĄTKĘ LEKARZA I PLACÓWKI, W KTÓREJ PRACUJE. JEŚLI NIE MA PIECZĄTEK – DOKUMENT NIE BĘDZIE WZIĘTY POD UWAGĘ I WNIOSEK NIE ZOSTANIE ROZPATRZONY.
WAŻNE
Jeśli przedłożona wraz w wnioskiem dokumentacja medyczna jest niewystarczająca do wydania orzeczenia o niepełnosprawności, przewodniczący powiatowego zespołu zawiadamia na piśmie przedstawiciela ustawowego dziecka (czyli rodzica najczęściej) o konieczności uzupełnienia dokumentacji oraz wyznacza termin na złożenia brakującej dokumentacji. Jeśli nie złożysz tego w terminie określonym przez przewodniczącego powiatowego zespołu, złożony wniosek nie zostanie rozpatrzony.
WAŻNE
Jeśli konieczne okaże się zrobienie dodatkowych badań na potrzeby zespołu orzekającego – koszt ponosi wnioskujący.
DOBRZE WIEDZIEĆ
Warto zbierać wszystko, co poświadczy stan zdrowia twojego dziecka.
DOBRZE WIEDZIEĆ
Jeśli otrzymasz już kopię dokumentacji twojego dziecka, skseruj ją na potrzeby własne. W powiatowych zespołach ds. orzekania o niepełnosprawności najczęściej zostawia się pierwsze kopie, czyli to, co bezpośrednio otrzymujesz od placówki medycznej. Warto mieć to też w swoich zasobach jako kserokopia, zebrane w teczkę lub segregator.
3. DOKUMENTACJA MEDYCZNA
Dokumentacja medyczna to historia choroby sporządzona przez lekarza prowadzącego dziecko, przebieg leczenia, karty informacyjne z leczenia szpitalnego, wyniki badań diagnostycznych, konsultacje specjalistyczne.
Dokumentację medyczną prowadzi każda placówka medyczna, zatem musisz ją pobrać z przychodni czy szpitala lub tych miejsc, gdzie dziecko było leczone. W tym celu występujesz do danej placówki z prośbą o wydanie dokumentacji medycznej Twojego dziecka. Musi być ona poświadczona z oryginałem (posiadać pieczątkę, że jest zgodna z oryginałem oraz podpis wydającego tę dokumentację). Nie musi być to poświadczenie notarialne.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
- CO TO JEST ORZECZENIE?
- JAK UZYSKAĆ ORZECZENIE – KROK PO KROKU
- JAKIE ZAPISY ZAWIERA ORZECZENIE I DLACZEGO NIEKTÓRE Z NICH SĄ WAŻNE DLA DZIECKA ZE STOPĄ KOŃSKO-SZPOTAWĄ
- CO DAJE ORZECZENIE? – ZASIŁKI, ŚWIADCZENIA, URLOPY
- ORZECZENIE O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI A ULGI PODATKOWE
ŹRÓDŁA:
1. Rozporządzenie ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności z dnia 15 lipca 2003
ZDJĘCIE:
Dokumenty