Kiedy trzeba zainteresować się zakupem butów i szyny dla dziecka?
20 marca 2020Jak dobrze dobrać rozmiar butów Mitchella?
21 marca 2020Wybór odpowiedniego rozmiaru butów do szyny nie jest oczywisty. By jednak wybrać rozmiar dobrze, trzeba pamiętać o wielu istotnych czynnikach, bez których dobieranie rozmiaru jest obarczone dużym błędem. Szczególnie jest to ważne przy doborze BUTÓW MITCHELLA.
PRZED CZY PO?
Stopę generalnie mierzy lekarz. I tu są „dwie szkoły”.
Jedna mówi, że stopę mierzy się bezpośrednio przed zabiegiem ze względów higienicznych – najczęściej miarka nie jest sterylna.
Druga mówi, że stopę mierzy się po tenotomii bezpośrednio (miarka musi być sterylna), ponieważ wynik tego pomiaru jest bardziej wiarygodny.
Zarówno w jednym jak i w drugim wypadku nie ma to wielkiego znaczenia.
Niezależnie od czasu pomiaru (przed-po), lekarz musi uwzględnić odpowiedni zapas biorąc pod uwagę:
- naturalne rozciągnięcie stopy, będące konsekwencją tenotomii: gdy ścięgno Achillesa „puszcza” i stopa może uzyskać pełen zakres ruchu, rozciągają się ścięgna w podeszwie stopy – oczywiście stopa będzie się rozciągać przez kolejne 3 lub 4 tygodnie będąc w gipsie, ale ten pierwszy moment jest bardzo intensywny;
- gips założony na 3 lub 4 tygodnie (względnie na 2+2 tygodnie lub 1+2 tygodnie), gdzie naturalne jest że stopa nieco urośnie i jeszcze bardziej się rozprostuje
Istnieje jeszcze jeden moment, w którym można dokonać pomiaru stopy i możesz to zrobić także ty: to sytuacja, gdzie konieczna jest zmiana opatrunków gipsowych po tenotomii.
JAK ZMIERZYĆ STOPĘ?
Stopę mierzy się od pięty do najdłuższego palca (to jeden pomiar) – z reguły jest to duży palec stopy, ale może się zdarzyć, że jest to STOPA ATYPOWA I ZŁOŻONA , gdzie pierwszy palec jest w tzw. hiperprzeproście i jest krótszy. Wtedy pomiaru dokonuje się od pięty do najdłuższego paluszka.
Stopę mierzy się też w jej najszerszym miejscu (drugi pomiar).
O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ?
- że stopę zmierzyć TRZEBA bez gipsu na niej, bo wtedy nie jest wiadomo jak gruba jest warstwa gipsu czyli jakie wymiary ma stopa i jaką grubość ma realnie gips
- że stopę mierzy się bez obciążenia, czyli stopa jest luźna: dziecko leży, siedzi ale nie stoi
- że lekarzowi trzeba powiedzieć żeby stopę zmierzył tak, jak pokazuje grafika poniżej
- jeśli wada dotyczy obu stóp to różnica w długości stóp również może zaistnieć, w związku z tym trzeba zmierzyć długość dwóch stóp!
- przy wadach jednostronnych również mierzy się dwie stopy: stopę z wadą oraz stopę zdrową. Tu nie ma równań: „zmierzy sobie Pani zdrową stopę i odejmie pół centymetra”. Nie! Nasze doświadczenie nauczyło nas, że to nie tędy droga, bo potem problem z doborem rozmiaru jest spory. I może być nietrafiony.
WYBÓR ODPOWIEDNIEGO ROZMIARU BUTA NIE JEST TAKI OCZYWISTY I JEŚLI MASZ WĄTPLIWOŚĆ, SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI.
Grupa wsparcia dla rodziców!
Jesteś rodzicem dziecka ze stopą końsko-szpotawą?
Dołącz do naszej grupy wsparcia dla rodziców
i ciesz się radością bycia razem na każdym etapie leczenia swojej pociechy!