Nowe czy używane buty Mitchella?
20 października 2023RTG stopy końsko-szpotawej
30 listopada 2023Czy przewożenie w foteliku samochodowym dziecka z szyną derotacyjną jest bezpieczne? I jak bezpiecznie przewozić malucha w sprzęcie ortopedycznym? Dowiedz się z naszego artykułu.
CZAS START
W naszej partnerskiej poradni w Warszawie oraz zaprzyjaźnionym szpitalu w Wiedniu co tydzień widzimy dzieci z całej Polski. Częstokroć przemierzają setki kilometrów, by podjąć dobre leczenie w sprawdzonym miejscu u wykwalifikowanych SPECJALISTÓW naszej Fundacji. Wszystko jest prostsze, gdy rodzice podróżują z dzieckiem w gipsach, ale sprawa komplikuje się, gdy rozpoczynają okres szynowania. Szyna ta bowiem stosowana jest wg PROTOKOŁU, który w początkowej fazie zakłada noszenie jej przez 23 godziny na dobę przez pierwsze 3 miesiące od momentu zdjęcia gipsu po tenotomii.
20-30 RAZY
W momencie wypadku pojazdu poruszającego się z niedużą prędkością, około 50 km/h, na każdą z jadących nim osób – podobnie jak na każdy niezabezpieczony w nim przedmiot – działają przeciążenia “zwiększające” ich masę 20-30 razy. Oznacza to, że podczas zderzenia noworodek mający 3,5 kg może osiągnąć osiąga „masę” 70-105 kg!
Szyna derotacyjna MINI z butami w rozmiarze 0 ma masę 235 gr. W czasie zderzenia się auta przy 50 km/h działa na nią siła 20-30 razy większa, więc jej masa się realnie nie zmienia (w czasie zderzenia sprzęt nadal waży tyle samo, czyli 235 gr), ale szyna ta uderzy w dziecko z masą 4,7-7,05 kg. Trajektoria lotu nóg z szyną będzie taka, że ten sprzęt uderzy dziecko prosto w głowę.
Wyobraźmy sobie, że dostaliśmy w głowę cegłą o masie 7 kg…
Przeciążenia te mogą być większe, ponieważ zderzenia są różne.
NIE WSTAWIMY
W Fundacji mamy takie powiedzenie, że „wolimy dziecko z krzywymi stopami, a żywe, niż nie martwe z prostymi” i zawsze w czasie pokazywania rodzicom JAK używać SZYNY DEROTACYJNEJ powtarzamy, że możemy im stopy leczyć do końca życia i tyle razy je naprawiać, ile będzie trzeba, ale nie wstawimy do czaszki mózgu w powrotem, bo nie umiemy…
NIE MA ZNACZENIA
Dlatego też nie ma znaczenia czy przewożąc dziecko, które powinno stosować szynę derotacyjną, jedziesz 5 min czy 5 godzin, szynę derotacyjną (buty Mitchella + szyna) zdejmujesz ZAWSZE w czasie jazdy autem.
Szynę derotacyjną (buty Mitchella + szyna) zdejmujesz ZAWSZE w czasie jazdy autem.
Najwięcej wypadków dzieje się obok domu. Dlaczego? Bo świetnie znamy okolicę, często jeździmy „na pamięć” i znając okolicę, nie jesteśmy aż tak bardzo skupieni jak powinniśmy. Często wydaje się nam także, że przy relatywnie niewielkich prędkościach zdążymy się zatrzymać lub przejechać i uciec w ten sposób przed wypadkiem.
„Ale jeśli mamy do domu 7 godzin jazdy, a dziecko musi mieć szynę 23 godziny na dobę to my się w tym czasie nie zmieścimy.” – to częsta obawa rodziców. Pytamy wtedy, czy dziecko codziennie podróżuje 7 godzin? I powtarzamy: szynę derotacyjną (buty Mitchella + szyna) zdejmujesz ZAWSZE w czasie jazdy autem.
Straconego czasu szynowania nie odrabia się dnia następnego, bo nie zawsze jest to możliwe i nie jest to konieczne. Po prostu po przyjeździe do domu, zakładamy szynę derotacyjną i dalszą część dnia dziecko spędza w tym zacnym dla jego zdrowia sprzęcie ortopedycznym.
A GDYBY TAK…
…nogi w szynie derotacyjnej jakoś opleść pasem albo czymś przywiązać do fotelika?
NIE!
Wszystkie dodatkowe „gadżety” oraz wszelkie dodatkowe i/lub inne mocownia, inne przeprowadzenie pasa oraz użycie pasa niezgodnie z jego przeznaczeniem stanowi poważne zagrożenie bezpieczeństwa przewożonego dziecka oraz innych osób w pojeździe i nie jest dozwolone!
Dlatego nie kombinuj i w czasie jazdy zdejmij szynę derotacyjną z dziecka stóp, schowaj do torby zapinanej na suwak (by w czasie wypadku nie wypadła ona i nie uszkodziła podróżnych).
BADANIA
Brakuje na świecie badań obrazujących zachowanie się ciała dziecka stosującego szynę derotacyjną (oraz każdy inny rodzaj sprzętu ortopedycznego) w czasie zderzenia. Niestety, przeprowadzenie takowych badań jest bardzo kosztowne. Mamy jednak nadzieję i będziemy o to postulować, by takie badania przeprowadzić. Trzymajcie kciuki!
Grupa wsparcia dla rodziców!
Jesteś rodzicem dziecka ze stopą końsko-szpotawą?
Dołącz do naszej grupy wsparcia dla rodziców
i ciesz się radością bycia razem na każdym etapie leczenia swojej pociechy!