Z miłości i pasji…

Fundacja im. Ignacego Ponsetiego zrodziła się z miłości i pasji do wrodzonej stopy końsko-szpotawej naszego syna i do metody Ponsetiego. To on i jego historia jest przyczyną powołania naszej Fundacji.

Gdy urodził się Stanisław, zaskoczył nas swoją małą, zakrzywioną stopą. Nie wiedzieliśmy wcześniej, że właśnie taka wada go dotknie. Zmieszanie personelu medycznego jeszcze na sali porodowej wprowadziło w nas pierwszy dysonans. Wertując Internet wzdłuż i wszerz, natykaliśmy się na wiele sprzecznych informacji. Niektóre z nich nie napawały nadzieją i były naprawdę niedorzeczne, wszystko się wzajemnie wykluczało. W ostateczności, przez 9 miesięcy leczenia Stasia w jednym z rekomendowanych podwarszawskich ośrodków ortopedycznych, tych dysonansów zebrała się cała gama. Kiedy odkryliśmy, że w naszym leczeniu następuje szereg błędów i stopa nadal nie wygląda dobrze, a wręcz odwrotnie – jest coraz gorzej – coś w nas pękło. Zdecydowaliśmy się zmienić kierunek leczenia, wybierając się poza granice Polski – do Wiednia – do wykwalifikowanego i certyfikowanego lekarza.

Wraz z ponownym leczeniem stopy naszego syna, poznawaliśmy jednocześnie lepiej wadę i metodę leczenia, która jest „złotym standardem”. Metoda Ponsetiego w wykonaniu lekarza w Wiedniu wyglądała zdecydowanie inaczej aniżeli ta, z którą spotkaliśmy się w Polsce.

Każde nasze pytanie otrzymało odpowiedź.
Każda nasza wątpliwość została rozwiana.
Każda nasza ciekawość została zaspokojona.

Niestety, szybko okazało się, że dzieci takich, jak Staś jest więcej i większość z nich również jest leczona słabo. To w tamtym czasie zapadła decyzja, że to trzeba zmienić.

stopa, stopy, końsko-szpotawa, stopa końsko-szpotawa, dziecko, metoda Ponsetiego, clubfoot, clubfeet, Ponseti method, klumpfuss, Ponseti Methode

Decyzja o powołaniu Fundacji zrodziła się w nas szybko, ale potrzebowała czasu, by rzeczywiście dojrzeć i oblec się w kształt. Stworzyliśmy dwie inicjatywy oddolne dla rodziców, by móc im pomagać i jednocześnie dojrzewać w naszej decyzji dotyczącej założenia fundacji. Można rzec, że wraz ze zmianą inicjatyw, coraz silniej rosło w nas przekonanie, że Fundacja jest konieczna. Że to po prostu „trzeba zrobić”.
Jesteśmy we właściwym miejscu, choć ta wędrówka trwała niemalże 4 lata od pomysłu do realizacji.

Monika, podpis, odręczny, imię, Fundacja Ponsetiego, stopy końsko-szpotawe, założycielka, prezes, prezes Fundacji Ponsetiego, metoda Ponsetiego

Założyciele

Fundacja im. Ignacego Ponsetiego powstała z inicjatywy
Moniki i Pawła Jarczewskich i została zarejestrowana prawnie 22 lipca 2019 r.

Monika


Rzetelność, precyzja, umiejętność łączenia faktów i konsekwencja są bardzo mocnymi stronami Moniki, może dlatego od niemal 6 lat niestrudzenie przekazuje wiedzę o stopie końsko-szpotawej i metodzie Ponsetiego rodzicom, a przez rodziców – lekarzom. Na swoim koncie ma wiele „uratowanych” stóp, które tuptają wszędzie ciekawe świata. Odpowiada za merytoryczne i graficzne treści strony oraz grupy dla rodziców.

Paweł


Opanowanie, spokój, szukanie rozwiązań idealnie opisują Pawła. Mimo, że nie widać jego pracy na „pierwszy rzut oka” to jest ona zasadnicza. Wszelkie strony internetowe, bazy danych, e-maile działają dzięki jego pracy i zaangażowaniu. Paweł łączy nowinki informatyczne i moduły w całość tak, by wszelkie nasze fundacyjne struktury działały bez zarzutu.