Jak dobrze zmierzyć stopę?
20 marca 2020Orzeczenie o niepełnosprawności-co to jest?
22 marca 2020W naszej opini BUTY MITCHELLA to obecnie najlepsze buty do utrzymania korekcji stopy końsko-szpotawej. Dobór rozmiaru nie jest jednak prosty i oczywisty i sprawia rodzicom i lekarzom wiele problemów. Na co trzeba zwrócić uwagę, wybierając odpowiedni rozmiar i dlaczego nie kupuje się butów z myślą: „starczą na dłużej”?
Tabela znajdująca się na infografice pokazuje zakres długości i szerokości stopy z odpowiadającym jej rozmiarem.
Przykład:
Stopa o długości od 92 mm do 102 mm oraz szerokości od 38 mm do 65 mm mieści się w but w rozmiarze 2 i UWZGLĘDNIA ZAPAS DŁUGOŚCI. Oznacza to, że but nie jest „na styk”. Logiczne jest, że jak stopa jest mniejsza, to zapas buta (widoczny z przodu) jest większy, a gdy stopa jest większa to zapas buta jest nieco mniejszy, jednak nadal to jest zapas.
1. CO WIEDZIEĆ TRZEBA MIERZĄC STOPĘ?
Warto zapoznać się dokładnie z postem, w którym dokładnie opisaliśmy JAK ZMIERZYĆ STOPĘ?
2. CO WARTO WIEDZIEĆ O POMIARZE BUTA?
Domagaj się pomiaru buta od lekarza. Przypominaj mu o tym za każdym razem. Niech zapisze Ci ten wymiar na kartce dla OBU stóp (jeśli wada jest obustronna) – zarówno długość jak i szerokość. Pokaż mu infografikę obrazującą JAK powinien to zrobić.
Jeśli mierzysz stopę osobiście, nie dodawaj stopie „zapasu” żadnego. Zmierz jej realną długość i szerokość i tym się kieruj wybierając rozmiar.
Nie kupuj butów z myślą: „starczą na dłużej” – takie myślenie jest zgubne – może spowodować regres w leczeniu, ponieważ za duży but nie utrzyma poprawnie stopy na dole: pięta będzie uciekać do góry.
Jeśli stopy mają różne długości (wada jednostronna na pewno, ale zdarza się, że przy obustronnej wadzie też zachodzi takie zjawisko), kup dwa różne rozmiary buta. Każda ze stóp powinna być dobrze trzymana.
Nie mierz stopy w gipsie i na tej podstawie nie wybieraj rozmiaru. Jeśli masz wątpliwości co w tej sytuacji zrobić, napisz do nas fundacjaponseti.pl
Gdy stopa jest na pograniczu rozmiarów, że będzie pasował but w rozmiarze np. 1, ale również będzie pasował but w rozmiarze 2, lepiej jest wziąć but mniejszy, nawet jeśli krócej będzie używany.
Jeśli możesz, kup dwa rozmiary butów: jeden możesz zwrócić lub sprzedać (jeśli są używane).
Gdy stopa jest ATYPOWA LUB ZŁOŻONA lub gdy jest szeroka i „puciołowata”, czasem większy rozmiar buta jest nieco lepszy, niż przysługujący stopie normalnie rozmiar. I analogicznie: stopa wąska i drobna lepiej będzie leżeć w mniejszym rozmiarze buta.
Czasem jest tak, że but z przodu ma dość duży zapas, ale ISTOTNE i KLUCZOWE jest wtedy, by pięta w tym bucie leżała poprawnie (okienka buta mają być wypełnione piętą i ma ona być dobrze w nich widoczna: nie mieć „prześwitu” między dołem buta a spodem pięty)!
Czasem dzieci mają wąską i drobną piętę: w bucie pojawia się prześwit, który można nazwać „bocznym”: oznacza to, że po bokach pięty (między piętą po bokach a dziurkami) jest luz. To jest normalne w takiej sytuacji. Po prostu tył buta jest za szeroki w stosunku do wąskich pięt.
Palce w bucie nie powinny znajdować się PRZED paskiem „palcowym” (patrząc od strony pięty w kierunku palców). Paznokcie nie powinny znajdować się POD paskiem.
Jeśli zmieniasz szynę np.z Denis Browne na Mitchella, lepszy może być mniejszy rozmiar buta – w bucie Mitchella stopa leży inaczej zupełnie.
Jeśli Twoje dziecko przechodzi re-leczenie, lepszy może być mniejszy rozmiar buta, by dobrze utrzymać stopę w nim.
Nie da się z góry określić W JAKICH ODSTĘPACH czasu będzie następować zmiana rozmiaru buta na kolejny. Dzieci rosną różnie, ich stopy także rosną różnie. Jeśli stopa urosła, rozmiar buta należy zmienić, podobnie jak dzieje się to w normalnych butach do chodzenia.
Za mały but powoduje szereg poważnych komplikacji – nie czekaj na zmianę rozmiaru butów za długo.
JEŚLI MASZ WĄTPLIWOŚCI, SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI.
POMOŻEMY CI DOBRAĆ ODPOWIEDNI ROZMIAR BUTÓW.
Grupa wsparcia dla rodziców!
Jesteś rodzicem dziecka ze stopą końsko-szpotawą?
Dołącz do naszej grupy wsparcia dla rodziców
i ciesz się radością bycia razem na każdym etapie leczenia swojej pociechy!