Cechy dobrych skarpet
27 listopada 2022Problematyczna sprzączka
8 czerwca 2023Pielęgnacja dziecka w gipsach potrafi być dość uciążliwa. Jednak jest ona bardzo ważna. Szczególnie jeśli chodzi o higienę przestrzeni między palcami. To tam najczęściej pojawiają się odparzenia, mikrourazy i skórne powikłania.
W dobrze założonym gipsie palce powinny być:
- wszystkie widoczne
- wszystkie w jednej linii
- niepodwinięte pod spód
- niepościskane
- powinien być luz na tyle, by dziecko mogło swobodnie ruszać samymi palcami i by był dostęp do przestrzeni pomiędzy nimi.
Higiena palców w gipsie bywa kłopotliwa, gdy wokoło palców jest nieco więcej waty podgipsowej (to ta biała, miękka otulina zakładana na stopę i nogę dziecka zwana także podkładem podgipsowym) – wtedy najczęściej ostatni, mały palec, chowa się w otulinie i znika nam z pola widzenia, nawet gdy gips jest dobrze założony. Dlatego rewelacyjnym rozwiązaniem jest zastosowanie w czasie gipsowania rękawa podgipsowego zwanego stokinetą lub tubularem, który przypomina nogawkę rajstopy. Pozwala on na świetnie odsłonięcie palców, co widać na załączonych wyżej zdjęciach.
Podczas gipsowania, pomiędzy paluszkami zostają resztki gipsu. Gips jest wapnem, a ono podrażnia skórę, ponieważ ją bardzo wysusza. A okruszki gipsu, które zostają, obcierają skórę, pomiędzy paluszkami robią się odparzenia lub miniranki, wkrada się infekcja grzybicza i leczenie tego jest trudne i czasochłonne.
DBAJ!
Gdy to możliwe, usuń gips jak najszybciej z przestrzeni pomiędzy paluszkami. Dobrym patentem na to jest użycie najzwyklejszych patyczków do uszu. One mają tu dobre zastosowanie. Najpierw patyczkami usuń delikatnie okruszki gipsu, a jak będzie tam już czysto, odkaź patyczek (np. płynem Granudacyn) i przetrzyj przestrzenie pomiędzy palcami. Pamiętaj jednak, że te przestrzenie powinny zostać suche, więc kolejnym patyczkiem, delikatnie osusz je.
CODZIENNIE
Dobrze jest czyścić przestrzenie pomiędzy palcami codziennie. Gromadzi się tam pot, skóra, kłaczki z ubrania. Gdy zalega coś tam, powstają mini urazy i wkradają się bakterie. Powstaje grzybica, która potem wymaga leczenia.
Taka higiena palców jest ważna szczególnie latem, gdy jest ciepło, stopa się poci. Do powstania maceracji oraz odparzeń dochodzi częściej.
Grupa wsparcia dla rodziców!
Jesteś rodzicem dziecka ze stopą końsko-szpotawą?
Dołącz do naszej grupy wsparcia dla rodziców
i ciesz się radością bycia razem na każdym etapie leczenia swojej pociechy!