
Problematyczna sprzączka
8 czerwca 2023
Nowe czy używane buty Mitchella?
20 października 2023Gips i woda idą w parze jedynie w czasie jego zakładania. Niestety, zamoczenie lub zmoczenie założonego na nogę gipsu powoduje szereg problemów. Z drugiej strony dziecko w gipsach jakoś pielęgnować trzeba. Jak to zrobić najlepiej?
Założony gips, który już zaschnął i trzyma fason, nie lubi wody. Pod wpływem wody puchnie (robi się jak popcorn) i rozmięka. A taki gips:
- powoduje maceracje skóry pod nim;
- powoduje podrażnienia (gips to wapno);
- spada.
„Ale dziecko trzeba jakoś myć! Przecież nie może być brudne przez parę tygodni.” – zaprotestujecie. Tak, to prawda – trzeba dbać o jego higienę, ale są na to inne sposoby w tym dość specyficznym czasie gipsowania.
WANIENKA W PORADNI/ AMBULATORIUM
W niektórych poradniach, w których gipsowane są dzieci, jest miejsce przeznaczone do kąpieli niemowlaka.



WILGOTNY RĘCZNIK DO PRZECIERANIA
Dobrym patentem na „obmycie” malucha i starszaka jest po prostu wilgotny ręcznik, którym go przetrzemy dokładnie, bez konieczności stosowania cieknącej wody.
OCIEKACZ Z RĘCZNIKA
Niektórzy rodzice kładą na przewijaku duży, chłonny ręcznik, złożony na pół lub na 4, kładą na nim maluszka i trzymając nogi w górze, przemywają dziecko. Woda spływająca po ciele wchłaniana jest przez położony pod dzieckiem ręcznik.
WSPÓŁPRACA
Czasem rodzice wkładają malucha do wanny lub umywalki i jeden z rodziców trzyma zagipsowane nogi w górze, poza wanną lub umywalką, a drugi przemywa ciało.
MAGICZNA WANNA
W Internecie można kupić „gadżet” – wanienkę, która mogłaby być pewną formą rozwiązania problemu niemowlaka w czasie fazy gipsowania.

Oczywiście zachowanie ostrożności jest tu nadal wskazane, by gipsu nie zamoczyć.
GUMOWY OCHRANIACZ
W Internecie można znaleźć także wiele dedykowanych wyrobów medycznych, umożliwiających kąpiel dziecka w gipsie. Szczególnie jeśli jest to starsze dziecko. Do takich artykułów należy np. gumowa osłona gipsu firmy Bloccs. Taki gumowy ochraniacz działa jak membrana, która nie przepuszcza wody. Musi być on jednak dobrze dopasowany, by idealnie przylegał do skóry nad gipsem i szczelnie ją w ten sposób objął.


WOREK? TOREBKA? GUMKA I TAŚMA?
Jeśli dziecko jest większe, niektórzy rodzice zakładają na gips worek foliowy (np. worek na śmieci) lub foliową torebkę i na udzie ciasno ją ściskają gumką recepturką lub taśmą, by pod torebkę lub worek nie dostała się woda. Wszystkie chwyty dozwolne 🙂
PATENTY RODZICÓW
Jesteś rodzicem? Zajrzyj do naszej na-WIEDZO-nej grupy i dowiedz się więcej!
