O środkowym pasku w butach Mitchella
23 listopada 2022Cechy dobrych skarpet
27 listopada 2022Czasem bywa tak, szczególnie na początku używania butów Mitchella, że rodzice martwią się, że dzieci mają czerwone ślady na stopie w miejscu środkowego paska. W większości przypadków jest to normalne i nieuniknione, ale bywa tak, że z tego odgniecenia robi się rana wymagająca leczenia. Czego użyć wtedy?
Oczywiście jeśli na stopie pojawia się jakiekolwiek powikładnie skórne – może okazać się konieczne jego leczenie. Ale w tym celu najlepiej jest skontaktować się z nami. Czasem w trakcie tego leczenia, ale także po to, by ulżyć stopie ciasno trzymanej przez pasek w bucie koniecznym zdaje się zastosowanie jakiejś formy amortyzacji (odciążenia), by pasek naciskał na większą powierzchnię stopy.
CO TO JEST PRESSURE SADDLE?
Pressure saddle, czyli siodełko ciśnieniowe to najbardziej znany rodzaj amortyzatora stosowanego w butach Mitchella, do rozkładania nacisku środkowego paska. Pressure saddle (potocznie zwany pringelsem ze wzgledu na kształt przypominający chipsy Pringles) to biała, silikonowa nakładka amortyzująca produkowana przez firmę MD Orthopaedics. Można ją zakupić w polskim sklepie CLUBFOOT FACTORY.
Poprzez jedną jej część przewleka się pasek i biegnie on górą pressure saddle aż do sprzączki. Oryginalne pressure saddle jest dość drogie i zdania na jego temat są podzielone. Dla jednych jest świetnym rozwiązaniem, dla innych totalnie nie.
PROSTE ROZWIĄZANIA
Generalnie pressure saddle można zrobić w domu przy użyciu prostych środków. Najlepiej sprawdzają się do tego:
NATURALNA OWCZA SKÓRA Z RUNEM przypominająca „baranka”(sheep skin). Ma ona wiele zalet: jest miękka, nie odparza, przepuszcza powietrze. Taki paradoks: np. wełniane skarpety w zimę grzeją, w lato odprowadzają ciepło i sprawiają że stopa pozostaje sucha (mowa o czystej wełnie, bez domieszek). Taki pressure saddle z owczej skórki umiejscawia się między językiem buta a skarpetą, włosiem w stronę stopy. Świetnie nadaje się jako „soft pad” w czasie leczenia ran. Owczy pad można zakupić w sklepie CLUBFOOT FACTORY.
Wełna lecznicza, dostępna w paczkach, świetnie nadaje się do samodzielnego sporządzenia sobie „wyściółki” w nieco bardziej skomplikowanych miejscach, np. pięta. Taką wełnę umieszcza się w tyle buta tam, gdzie but uciska stopę.
ŻELOWY ZAPIĘTEK (np. Scholl, Rossmann) zakładany NA pasek (przewlekany) lub POD pasek środkowy.
PŁASKA GĄBECZKA DO MAKIJAŻU (SILIKON LUB LATEKS): najlepiej ją stosować pod język buta, ale krótkotrwale, bo potrafi odparzyć. Może być stosowana też bezpośrednio pod pasek.
BAWEŁNIANE PŁATKI KOSMETYCZNE: najlepsze są grubsze, owalne i mięsiste. Wkłada się je pod język buta lub pod środkowy pasek.
FILC ORTOPEDYCZNY, który sprawdzi się świetnie jako amortzator na pasek, a także w tył buta, by ochronić piętę przed uciskiem. Jest przydatny wszędzie tam, gdzie konieczne jest odciążenie.
ZALETY AMORTYZATORÓW
- rozkładają napięcie środkowego paska na większą powierzchnię stopy na wierzchu lub na pięcie, co może przynieść ulgę dziecku, szczególnie wtedy gdy jest rana lub pasek jest nadmiernie wyciągnięty (spaghetti);
- gdy stopa jest malutka lub smukła lub pięta nie do końca dotyka na dole wewnętrznej wkładki buta, pressure saddle ją nieco „dopycha” bez konieczności bardzo mocnego zaciągania środkowego paska lub bez konieczności robienia dodatkowej dziurki w pasku;
- gdy na stopie pojawia się rana (wierzch lub pięta), pressure saddle, amortyzując nacisk, ochrania ranę przed silnym uciskiem i wspomaga gojenie.
WADY AMORTYZATORÓW
- gdy rodzice uczą się zakładać buty i stosują od razu pressure saddle, ryzyko zbyt słabego zapięcia paska jest bardzo duże (pięta wisi w powietrzu, co przekłada się na efekty leczenia – utrata zgięcia grzbietowego);
- duża powierzchnia naciska na stopę od góry – trudno jest uzyskać zgięcie grzbietowe, bo jest ono blokowane od góry i ułożenie stopy w bucie nie jest optymalne, a jak nie jest ono optymalne to także wpływa na robienie się ran w różnych miejscach;
- pressure saddle z materiałów sztucznych mogą odparzyć skórę, ponieważ między nimi a skarpetką wytwarza się bardzo wysoka temperatura (szczególnie w lato)
- włożenie dużej ilości np. wełny leczniczej do buta powoduje, że staje się on nieco za mały i może powodować ucisk w innej części.
NIE NA ZAŚ!
W większości przypadków nie ma konieczności używania pressure saddle. Jeśli nic się nie dzieje, to nie ma to sensu. Niech ten patent nie będzie „profilaktyką” w celu uniknięcia ran czy czerwonego odgniecenia i niech nie będzie stosowany „na zaś”.
Grupa wsparcia dla rodziców!
Jesteś rodzicem dziecka ze stopą końsko-szpotawą?
Dołącz do naszej grupy wsparcia dla rodziców
i ciesz się radością bycia razem na każdym etapie leczenia swojej pociechy!