Nigdy nie rezygnuj z tego, o czym nie możesz przestać myśleć nawet na jeden dzień.
Świadomość tworzy jakość.
Jesteśmy przekonani, że każde dziecko ze stopą końsko-szpotawą może mieć zdrowe,w pełni funkcjonalne stopy.
Jesteśmy także przekonani, że każde z tych dzieci może mieć dostęp do najlepszej opieki medycznej i optymalnego leczenia.
Sposób w jaki podchodzimy do budowania wiedzy o stopie końsko-szpotawej oraz do poprawy jakości leczenia tej deformacji
polega na precyzyjnym i kompleksowym wyjaśnianiu zawiłych treści, tworzeniu efektywnych rozwiązań dla rodziców w czasie leczenia dziecka, konsekwentnym dążeniu do celu.
Podążamy za dziećmi ze stopą końsko-szpotawą, jednocześnie idąc przed nimi i wychodząc im naprzeciw.
Jakość, która zmienia.
Wierzymy, że jeśli leczenie stopy końsko-szpotawej ma stać się lepsze
to dokona się to wyłącznie dzięki świadomym i zaangażowanym rodzicom
oraz wykwalifikowanym oraz pełnym pasji i empatii lekarzom.
Tylko wtedy tworzy się wysoka jakość leczenia.
Fundacja im. Ignacego Ponsetiego jest organizacją społeczną zainicjowaną przez rodziców dziecka z wrodzoną stopą końsko-szpotawą, działającą na rzecz dzieci z tą wadą, ale także otaczająca opieką każdego, kto przyczynia się do rozpowszechniania wiedzy o wadzie i o metodzie Ponsetiego.
Gdy w 2016 r. rozpoczynaliśmy swoją działalność, zawiązując inicjatywę Clubfoot Polska, w naszym kraju wiedza o wrodzonej stopie końsko-szpotawej była na niskim poziomie. Nie było dobrej i wiarygodnej strony, z której rodzice, a także lekarze i fizjoterapeuci mogliby czerpać poprawną wiedzę o wadzie i leczeniu – metodzie Ponsetiego. Postanowiliśmy to zmienić raz, a skutecznie. Efektem naszej nauki, drążenia, obserwacji, analizowania, konsultacji jest niniejsza strona internetowa, która na przestrzeni tych lat zmieniała się 3 razy, by informacje na niej zawarte były najwyższej jakości. I prawdziwe.
Obserwowaliśmy w niewielkiej społeczności rodziców na Facebooku zgromadzonej wokół tej wady, że brakuje elementarnej wiedzy o wadzie i metodzie Ponsetiego. W większości przypadków dzieci używały słabej jakości sprzętu do utrzymania korekcji, często pojawiały się nawroty z powodu braku świadomości co to jest szyna derotacyjna i jak się jej używa. Wysokiej jakości szyny derotacyjne i buty były trudno osiągalne i bardzo drogie. Zalewała nas fala słabego leczenia, kończącego się inwazyjnymi operacjami, które nie były i nie są konieczne.
Również w środowisku medycznym odkrywaliśmy braki w elementarnej wiedzy i podejściu do leczenia tej deformacji, które skutkowały nieprwidłowym leczeniem i powikłaniami. Dzięki wiedzy, którą wtłaczamy w rodziców, zmienia się także podejście lekarzy różnych specjalizacji.
Propagowanie wiedzy o wrodzonej stopie końsko-szpotawej
i prawidłowym jej leczeniu – metodzie Ponsetiego.
Jako Fundacja mamy innowacyjne podejście do budowania wiedzy. Jesteśmy przekonani, że to rodzice mają niezwykłe moce i to od nich zaczynają się nieprawdopodobne zmiany. Dlatego ułatwiamy rodzicom dostęp do informacji o wadzie i leczeniu, ponieważ poprawna i dobra znajomość wady i leczenia jest dla nich wielkim wsparciem w długiej wędrówce ku zdrowym stopom swoich dzieci.
Nierzadko to rodzice – odważni i zdeterminowani – są wybitnymi specjalistami i znawcami w tej chorobie, jaka dotyka ich dziecko.
Pokazujemy im drogę.
Mocna, świadoma i empatyczna społeczność.
Codziennie dajemy dzieciom z wrodzoną stopą końsko-szpotawą nielimitowaną ilość naszej troski, uwagi, zainteresowania. Codziennie rozmawiamy z rodzicami dzieci z „krzywą stopką”, rozwiewając ich smutki, troski, wątpliwości. Jesteśmy nierzadko jak port, do którego wypływają strudzone podróżą statki. Doskonale wiemy, ile kosztuje nas dawanie z siebie wszystkiego i „stawanie na głowie” w imię zdrowych stóp dzieci. Ale… mamy z tego niesamowitą radość i satysfakcję, gdy kolejne dzieci leczone są lepiej i gdy przybiegają do nas na własnych, prostych stopach.
Dążymy do tworzenia mocnej i świadomej społeczności rodziców dzieci z wrodzoną stopą końsko-szpotawą, zapewniając im wsparcie przez kontakt z innymi rodzicami, którzy przeszli tę samą drogę.
Współpraca
Wierzymy, że jeśli leczenie stopy końsko-szpotawej ma stać się lepsze to dokona się to wyłącznie dzięki świadomym i zaangażowanym rodzicom oraz wykwalifikowanym oraz pełnym pasji i empatii lekarzom. Zmiana świadomości rodziców dotycząca leczenia i współpraca rodziców między sobą dają niesamowite owoce. Również relacja: rodzic – lekarz może dać dobre rezultaty, o ile obie strony chcą się rozwijać. I słuchać. Podejmujemy dialog z rodzicami, lekarzami i personelem medycznym w Polsce jednocześnie współpracując z wykwalifikowanymi ośrodkami dedykowanymi leczeniu wady, jak i z organizacjami o podobnym profilu.
Jakość opieki i leczenia
Wysokie standardy leczenia są celem, do którego chcemy i będziemy dążyć. Odpowiednio przeszkoleni lekarze, z dużym zapasem empatii i wiedzy, systematycznie się szkolący i nieustannie zwiększający swoje umiejętności i kompetencje w poprawnym leczeniu stopy końsko-szpotawej. Clubfoot Clinic oraz centrum szkoleniowe to nasz cel, by dobra wiedza docierała szeroko i by w ten sposób móc pomagać nie tylko dzieciom w Polsce, ale na całym świecie.