Rodzice dzieci urodzonych ze stopą końsko-szpotawą mogą być pewni, że ich dziecko, gdy leczone jest przez ekspertów, będzie miało normalnie wyglądające stopy z ich normalnymi funkcjami i przeznaczeniem.
Dobrze leczone stopy końsko-szpotawe nie są okaleczone i są w pełni kompatybilne z normalnym, aktywnym trybem życia.

Dr Ignacy V. Ponseti

Znalezienie odpowiedniego lekarza, który z wielką troską, a także aktualną wiedzą medyczną zajmie się Twoim dzieckiem z wrodzoną stopą końsko-szpotawą bywa trudne. I złudne.

Wielu lekarzy twierdzi, że jest biegłych w metodzie Ponsetiego, ale tak nie jest. Nie dlatego, że są „złymi”  lekarzami. Dzieje się tak, ponieważ metoda Ponsetiego, choć prosta, jest bardzo precyzyjna i wymaga dużej dbałości o szczegóły. Odchylenia od prawdziwej metody Ponsetiego często skutkują mniej niż zadowalającymi korekcjami stóp, a czasem także pogorszeniem ich stanu. Istnieją również metody leczenia, które poprzedzają metodę Ponsetiego i są łudząco do niej podobne – wielu lekarzy zdaje się nie widzieć różnicy i jej nie rozumieć. Stąd nie każde gipsowanie jest metodą Ponsetiego.
Metoda Ponsetiego jest bardzo dokładnie i rzeczowo opisana na stronie: PRZEBIEG LECZENIA METODĄ PONSETIEGO. Jeśli Twój lekarz odstępuje od takiego sposobu leczenia bez uzasadnionego powodu lub wprowadza swoje „autorskie” modyfikacje – poszukaj doświadczonego lekarza lub skontaktuj się z nami.

By ułatwić Ci  nieco zadanie, Rodzicu, na naszej mapie znajdziesz polskich lekarzy, którzy zostali przeszkoleni w leczeniu metodą Ponsetiego i przeszli pełen kurs bezpośrednio w Ponseti Clubfoot Clinic w Iowa, gdzie znajduje się kolebka leczenia metodą Ponsetiego. Pozostają oni także pod opieką PONSETI INTERNATIONAL ASSOCIATION (Międzynarodowe Stowarzyszenie Ponsetiego) i nadal doskonalą swoje umiejętności, by były na wysokim poziomie i zgodne z aktualną wiedzą medyczną.

Jako Fundacja widzimy i monitorujemy efekty ich leczenia oraz uzyskiwane rezultaty – codziennie mamy do czynienia z tymi dziećmi, a także z lekarzami.

lek. Jacek Kąpiński

Tel. 884 764 577
E-mail: dr.jacek.kapinski@gmail.com
GUSTAV Children’s Clinic
ul. Białej Floty 2 lok. 20
02-654 Warszawa
Tel. 509 105 905
E-mail: rejestracja@gustav.pl

lek. Joanna Kraśny

Tel. 603 893 932
E-mail: ortopediajoannakrasny@gmail.com

Ortop Poliklinika
ul. Umińskiego 21
61-518 Poznań

Lekarz chwilowo nieaktywny zawodowo.

lek. Maciej Ozonek

Tel. 794 300 121

MD Clinic
ul. Sienna 83
00-815 Warszawa
(wejście główne od ul. Żelaznej, wjazd windą na I piętro)

dr n. med. Błażej Pruszczyński

Tel. 509 426 304
E-mail: rejestracja@querqus.pl

QUERQUS medical center
ul. Tymienieckiego 20
91-349 Łódź

JESTEŚ RODZICEM?

POZNAJ RODZICÓW TAKICH JAK TY!